reklama

Film dokumentalny w Muzeum Ziemi Rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Film dokumentalny w Muzeum Ziemi Rawickiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
39
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Muzeum Ziemi Rawickiej, 21 października 2023 r. o godz. 18.00, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” w reżyserii Daniela Jasińskiego. Przedstawia on sylwetki i twórczość artystów malarzy, braci bliźniaków Witolda i Piotra Adamczyków.
reklama

Bracia Adamczykowie urodzili się w 1966 roku, w Nowej Dębie. Są bliźniakami, starszy o 20 minut jest Witold. Razem studiowali w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (lata 1987 - 1992), Witold na kierunku wychowania plastycznego, Piotr na wydziale edukacji wizualnej. Potem ich drogi życiowe i artystyczne się rozeszły.

Po wielu latach bracia postanowili wrócić do wspólnych działań artystycznych. Mimo rozłąki, „bycie bliźniakiem” zawsze w jakiś sposób determinowało życie każdego z nich. Celem wspólnie realizowanego od 2015 roku projektu malarskiego „Podobieństwa i różnice” (koordynacja: Witold Adamczyk) oraz „Różnice i podobieństwa” (koordynacja: Piotr Adamczyk) miało być poszukiwanie podobieństw między bliźniakami, przez most sztuki oraz ukazanie różnic, wynikających z pojedynczych osobowości. Ideą dla obu cykli jest malowanie wspólnie jednego obrazu. Z tego procesu narodził się pomysł wystawy „Autoportret wewnętrzny”, będącej prezentacją prac Witolda i Piotra, osobnych i wspólnych.

Film prezentuje wyjątkową twórczość braci Adamczyków, co jest ewenementem na mapie artystycznej Polski, pozwalając widzowi na lepsze zrozumienie sztuki abstrakcyjnej. Dokument szuka fundamentu, który łączy bliźniaków i wyrażony jest poprzez sztukę. Artyści mówili m.in. o swoim dzieciństwie w Nowej Dębie, studiach na PSSP w Łodzi, inspiracjach malarskich, znaczeniu koloru, faktury i formy. Wspominali również swoje wystawy, opisywali proces twórczy.

- Prace wykonywane były wspólnie w pracowni brata, ale również osobno, w miejscu zamieszkania - mówił w filmie Witold Adamczyk. - Wtedy wysyłane były razem z narzędziami oraz farbami pocztą i uzupełniane. Założeniem było, aby to były takie same pędzle i farby, ten sam blejtram. W moim projekcie „Podobieństwa i różnice” punktem wyjścia do szukania różnic są podobieństwa, w projekcie brata „Różnice i podobieństwa” różnice są punktem wyjścia do szukania podobieństw. Projekt „Autoportret wewnętrzny” jest całkowicie wspólnym malowaniem, na rzecz rezygnacji z ego.

Wspólne malowanie dla obu braci jest z jednej strony szukaniem „bliźniaczego podobieństwa”, a z drugiej również dochodzeniem do własnej tożsamości.

- Czasem malowanie zaczynał Witold, niekiedy ja - mówił Piotr Adamczyk. - Nie narzucaliśmy sobie żadnych wspólnych założeń, czy to kolorystycznych, czy formalnych. Było to wyrażanie naszych indywidualnych emocji, łączących się artystycznie i uzupełniających.

Okoliczności kręcenia filmu i jego artystyczne założenia, przybliżył reżyser Daniel Jasiński. Trwało to kilka lat, gdyż pracę uniemożliwiała pandemia. Po emisji filmu można było kupić pięknie wydany album „Autoportret wewnętrzny”.

W lutym 2022 roku, w Muzeum Ziemi Rawickiej, odbył się wernisaż wystawy braci Adamczyków „Autoportret wewnętrzny”. Można o niej przeczytać TUTAJ

Przed ratuszem, gdzie mieści się siedziba Muzeum Ziemi Rawickiej, do 12 listopada prezentowana jest wystawa plenerowa „Przywracamy Serce Niepodległej”. Tematem ekspozycji, przygotowanej przez Stowarzyszenie Saski 2018, jest projekt odbudowy zniszczonych w okresie okupacji pałaców i kamienic będących symbolami przedwojennej Warszawy.

Witold Adamczyk w 2013 r. obronił doktorat w dyscyplinie artystycznej - sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Leśnika. Obecnie uczy plastyki w szkole Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

Piotr Adamczyk uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realistyczne. Wiele lat współpracował z gazetami, wykonując dla nich karykatury np. z „Przeglądem Kolbuszowskim” i „Nowinami”. Mieszka i tworzy w Nowej Dębie (miasto w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim).

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama