W programie koncertu „Akordeon klasycznie” znalazły się utwory z okresu baroku, klasycyzmu oraz innych stylów, które zazwyczaj kojarzone są z tradycyjnymi instrumentami orkiestrowymi. W zupełnie nowym brzmieniu zostały mistrzowsko zagrane na akordeonie, kojarzonym raczej z muzyką typowo rozrywkową. To niecodzienne połączenie utworów starych mistrzów z nowoczesnymi instrumentami było czymś zupełnie nowym muzycznie. Słuchacze mieli okazję usłyszeć jak akordeon może oddać pełnię emocji klasycznych dzieł, a także poznać nieznane dotąd techniki gry na tym instrumencie.
Po koncercie odbyło się spotkanie z Andrzejem Protasiukiem, który podziękował za zorganizowanie wystawy i odbył szereg rozmów z pasjonatami fotografii, ujawniając tajemnice swojego niecodziennego warsztatu.
*Przemysław Dziergas ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą oraz stypendysta rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych akordeonistów, takich jak Klaudiusz Baran, Inaki Alberdi, Friedrich Lips czy Yurii Shishkin. Koncertował w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a także na scenach muzycznych Niemiec i Austrii. W 2021 roku dołaczył do Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”. Akompaniuje podczas koncertów oraz zajęć tanecznych dla dorosłych i dzieci. Źródło: zespol.wroc.pl
*Dominik Szauer naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku sześciu lat. Ukończył SM I st. w klasie akordeonu mgra Jacka Gąsiora (Oława) , a następnie dzięki uzyskanym stypendiom (m.in. ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) rozpoczął naukę w konserwatorium Paula Dukasa w Paryżu (klasa akordeonu i muzyki kameralnej prof. Maxa Bonnay’a) oraz w konserwatorium Edgar Veresee u prof. Francka Angelisa - nauczyciela akordeonu i obecnie najbardziej znanego kompozytora tworzącego utwory na akordeon. W tym samym czasie był uczniem francuskiego gimnazjum Paul Valery i szkoły polskiej Ecole Polonaise przy Ambasadzie RP w Paryżu. Instrumentalista od początku edukacji muzycznej uczestniczy w międzynarodowych konkursach akordeonowych, zajmując wysokie lokaty, jak i doskonali umiejętności na specjalizacyjnych kursach. W latach 2007 do 2017 był stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia (Stypendium Artystyczne dla Zdolnych, Utalentowanych Wrocławian). Ukończył również Akademię Muzyczną we Wrocławiu (Wydział Instrumentalny - akordeon). Jego najnowszym osiągnięciem jest zajęcie trzech pierwszych miejsc na konkursie „Gates of hope" w Izraelu, w kategoriach solo, zespołów do lat dwudziestu pięciu oraz kategorii kameralistyki dla członków zespołów powyżej dwudziestego piątego roku życia. Źródlo: www.swiatowid.net.pl
Więcej o Andrzeju Protasiuku oraz wernisażu wystawy „Akty”, który odbył się 7 marca w MZR, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.