Reklama

Rawicz. FORMA 2022 - dzień drugi. Co się działo?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Drugi dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA w Rawiczu zainicjowały warsztaty. Ceramiczne prowadził Wojciech Tężycki, wokalne Ramona Rey, plecionkarskie Joanna Polowczyk, a gry na afrykańskich bębnach djembe Łukasz Dembiński.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty gry na afrykańskich bębnach djembe, zorganizowane przez Rawicką Bibliotekę Publiczną. Uczestniczyło w nich ponad 30 osób w różnym wieku. Łukasz Dembiński bardzo ciekawie opowiadał o afrykańskich instrumentach oraz technice gry. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawowymi dźwiękami na udostępnionych bębnach, a na koniec warsztatów odbył się wspólny koncert.

Sztuka "Polarnicy" na festiwalu FORMA w Rawiczu

Po zakończeniu tych warsztatów, w sali witrażowej domu kultury Edyta Torhan i Dariusz Taraszkiewicz performatywnie czytali sztukę „Polarnicy”, ukraińskiej autorki Marii Wakuły. Napisała ją wykorzystując autentyczne opowieści badaczy Antarktyki. Na tle wojny w Ukrainie, której wybuch pokrywa się z wyjazdem bohaterów sztuki, kobieta i mężczyzna z konieczności próbują znaleźć azyl poza wojną. Dźwigają swój bagaż osobistych doświadczeń, co powoduje, że nie do końca się im udaje przezwyciężyć życiową karmę. Sztuka była znakomicie zagrana, zarówno Edyta Torhan, jak i Dariusz Taraszkiewicz imponowali naturalnością i szczerością przekazu. Momentami w czytanie sztuki angażowali publiczność, co znacznie ociepliło wymowę teatralnej opowieści. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnił Przemysław Maćkowiak, grający na gitarze.

FORMA 2022. Wernisaż w muzeum, koncerty na rawickim rynku 

Pod wieczór w Muzeum Ziemi Rawickiej odbył się wernisaż malarstwa Macieja Walczaka „Niekolor”. Tytuł ekspozycji nie jest przypadkowy, wszystkie prace są czarno - białe. Większość związana jest z malarstwem ściennym, ale zobaczyć można również prace wykonane w tuszu, wręcz z benedyktyńską dokładnością i cierpliwością. Wszystkie obrazy cechuje ekspresja, niepokój i swoisty klimat ponadczasowości.

Po wernisażu, na rynku przed ratuszem, odbyły się dwa koncerty. Wystąpiły formacje Lasy i Dynasonic. Obie propozycje nawiązywały do muzyki elektronicznej, ale z różnym podejściem do „dźwiękowej materii”. Pierwszy koncert z powodu deszczu został na kilkanaście minut przerwany, ale na szczęście został wznowiony.

Ostatnim punktem dnia była projekcja filmu Family Lines autorstwa Przemysława Wawrzyniaka. Dokumentuje proces twórczy nietypowego projektu, wykonanego przez wrocławskiego artystę Wojciecha Ejsmondta, w którym artysta maluje serię intymnych portretów swojej rodziny w opuszczonych miejscach. W ten sposób szuka odpowiedzi na pytania dotyczące swojej przeszłości i przyszłości, która go czeka. Inspiracją dla Wojciecha Ejsmondta są dzieła takich artystów jak: Gerhard Richter, Victor Vasarely czy Wojciech Fangor. Sam jednak zaznacza, że największy wpływ na jego styl wywarła twórczość Wacława Szpakowskiego. Przerwa w występach spowodowała opóźnienie w programie FORMY, na filmie zostali najbardziej wytrwali widzowie.

Ramona Rey, właśc. Katarzyna Alina Okońska (ur. 30 sierpnia 1983 w Gryficach) piosenkarka muzyki pop i klubowej, autorka tekstów i śpiewaczka operowa. . Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno - Aktorskim. W 2010 r. została jedną z ambasadorek kampanii reklamowej Pepsi. Była uczestniczką programu rozrywkowego TVP1 SuperSTARcie (2014 r.) i jurorką w konkursie talentów Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now (2018 r.). Jako dyplomowana mezzosopranistka występowała m.in. na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Zaporoskiej Filharmonii Obwodowej w Zaporożu (Ukraina), Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Ramona Rey razem z Igorem Czerniawskim tworzy duet muzyczny firmowany jej scenicznym pseudonimem. Ich twórczość to szeroko pojmowana muzyka elektroniczna. W swoich kompozycjach wykorzystują brzmienia techno, elektro i trapu. Jednym z pierwszych koncertów był występ na Festiwalu w Jarocinie. Z powodzeniem koncertują na świecie - występowali m.in. na Festiwalu Czereśniowy Las w Parku Gorkiego w Moskwie, gościli na scenach w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Kazachstanie. Jest laureatką wielu nagród i nominacji (Fryderyki, Superjedynki, Vena Festiwal, Yach Festiwal).

Joanna Polowczyk - rawicka artystka, prowadząca na Facebooku stronę PolAsper. Wykonuje bardzo oryginalne makramy, kwietniki, lampiony, łapacze oraz sukienki zrobione ręcznie ze sznurka.

Łukasz Dembiński - muzyk, promotor muzyczny mieszkający w Brzegu (woj. opolskie). Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich. Najczęściej grający na djembe, congach, cajonie, gicie (calabash), dundunach i handpanie. W ciągu ostatnich 15 lat z zespołami Foliba, Zebra, ŜANĜO i Ngomads zagrał ponad 1000 koncertów w Polsce i za granicą (Czechy, Słowacja, Irlandia, Niemcy, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia, Zanzibar, Tanzania). Poza działalnością koncertową, prowadzi liczne warsztaty gry na afrykańskich bębnach współpracując z firmami i instytucjami kultury w całym kraju. Obecnie współtworzy i występuje z nowym trio Ngomads oraz regularnie koncertuje z zespołem Foliba. Równolegle, zafascynowany brzmieniem handpanów rozwija swój autorski, solowy projekt.

Edyta Torhan - aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła PWST w Krakowie. Zagrała ponad 40 ról telewizyjnych i filmowych. Szerszej publiczności znana z serialu "M jak miłość", gdzie wcielała się w rolę Niny, narzeczonej Henia (Tadeusz Chudecki).

Dariusz Taraszkiewicz - absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także dyplomowany menadżer kultury i reżyser. Aktorsko związany był z teatrami im. Jaracza w Łodzi, Muzycznym w Poznaniu, W. Bogusławskiego w Kaliszu. Był właścicielem Agencji Artystycznej RE, a także prowadził zajęcia z emisji głosu na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pełnił również funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru ARKA, uczestnicząc w wielu projektach kulturalnych i społecznych. Dariusz Taraszkiewicz zdobył nagrodę za drugie miejsce na Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie. Reżyserował również spektakle teatralne, m.in. „Oskar i Pani Róża” w Teatrze ARKA we Wrocławiu, „Listy miłosne” w Teatrze radiowym, „Zamknięty świat” w warszawskim Teatrze Kamienica czy „Pippi” musical w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Zagrał również kilkadziesiąt ról teatralnych i kilka filmowych. W 2015 roku został dyrektorem rawickiego Domu Kultury.

Maciej Walczak studiował architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkiej, a obecnie jest na ostatnim roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obszarami działań artysty są murale, grafika warsztatowa, rysunek tuszem i malarstwo. Proces twórczy jest dla niego spontaniczną formą ekspresji, w której można dostrzec dziecięcą, niemal naiwną swobodę. Często tworzy pod wpływem muzyki, która przywołuje klisze zapisane w podświadomości. Jego prace cechuje rezygnacja z koloru na rzecz czerni i bieli, oraz wykorzystanie motywu horror vacui ( łac. ,,lęk przed pustką” ) polegającym na wypełnieniu kreską lub gestem całej powierzchni tła nie zostawiając miejsca na niedopowiedzenia. Za swoją twórczość Walczak został wyróżniony Nagrodą Rektora w 36 Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne, Nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, a także Nagrodą Galerii Amcor. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych min. w Galerii Bałuckiej w Łodzi, toruńskiej Galerii Sztuki ,,Wozownia” czy Galerii ,,Arsenał” w Poznaniu. Obecnie zajmuje się streetartem oraz promowaniem łódzkiej sztuki.

Lasy - duet z Trójmiasta, który tworzą Stendek (Maciej Wojcieszkiewicz, laureat Fryderyka w Kategorii Elektronika za produckję albumu Remi Jusis) oraz perkusista whOwhO (Jacek Prościński, współpracujący m.in. z grupą Perfect). Ich muzyka, podkreślona mocnymi, elektronicznymi bitami, oscyluje wokół fascynacji kulturą rave lat 90. XX wieku.

Dynasonic - szczecińsko-gorzowskie trio tworzą: Mateusz Rychlicki (Kristen, Kobieta z Wydm) – perkusja, elektronika; Adam Sołtysik (ex- Pogodno, Enemigos del Silencio) - gitara basowa; Mateusz Rosiński (wrong dial, Dym Records) - elektronika. Ich muzykę określa się często jako dubwave, która to termin zespól wprowadził dla określenia nowej muzyki, która, zrodziła się z fascynacji jamajską muzyką dub. Łączą to z techno, drum & bass czy postrockiem.

Przemysław Wawrzyniak - producent filmowy, współpracujący z Domem Kultury w Rawiczu. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

 

Program FORMY na dzisiaj:

6 sierpnia/sobota

godz. 11.00 - Warsztaty ceramiczno - rzeźbiarskie / Prowadzący: dr Wojciech Tężycki

/ zapisy pod nr tel. 65 546 10 16 / ilość miejsc ograniczona / park domu Kultury w Rawiczu

godz. 11.00 - 13.00 - Warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych / prowadząca: RAMONA REY / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 11.00 - Otwarte warsztaty „Spotkanie z makramą” dla młodzieży i dorosłych / prowadząca: JOANNA POLOWCZYK / zabytkowe wiaty / park Domu Kultury w Rawiczu

godz. 15.00 - 17.00 - warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych / prowadząca: RAMONA REY / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 15.30 - Spektakl dla dzieci / TEATR USTAVUZASU Z CZECH / „Wilk i głód” / sala widowiskowa / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 18.00 - Spektakl / MAYA BACZYŃSKA I ZUZA GAIŃSKA „Matka skodyfikowana” / sala witrażowa / Dom Kultury w Rawiczu

godz. 19.30 - Wernisaż wystawy / JACEK BOCZAR „Ilustracje bajek niewydanych” / stare warsztaty Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu / ul. Sienkiewicza

godz. 20.00 - Koncert / SALVEZZA / stare warsztaty Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu / ul. Sienkiewicza

godz. 21.00 - Koncert / PROCESOR PLUS / stare warsztaty Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu / ul. Sienkiewicza

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy