Indywidualna wystawa Dawida Szafrańskiego ” POSTSCRIPTUM | obiekt_ działanie_ dokumentacja”, jest jednym z podsumowań wybranych realizacji autora o charakterze performatywno - widowiskowym oraz działań w obszarze kultury, które odbywały się na terenie powiatu grodziskiego w roku 2023, a ostatnie podczas tegorocznej czerwcowej „Nocy Kupały” w miejscowości Kamieniec.
Indywidualna wystawa Dawida Szafrańskiego w Rawiczu
Wystawa składa się z projekcji obrazów ruchomych - form wideo, jak również fotografii wielkoformatowych prezentujących często fragmenty miejsc, obecności wielopokoleniowego odbiorcy, czy też powstałych - wypadkowych autorskich „notatek” - nie związanych bezpośrednio z pierwotnie zamierzonym otwartym procesem działań twórczych z publicznością.
Te autorskie refleksje są dopiskiem do wspomnianych działań tworzących inną, nową jakość. Budowa i tworzenia różnego rodzaju pieców do wypału ceramiki, czy też finalnie samego widowiska plenerowego, upowszechnianie, edukacja plastyczna w lokalnej społeczności i zdobyta wiedza przez Szafrańskiego, również wynikająca z doświadczeń technologiczno - warsztatowych stały się pretekstem do powstania tej wystawy.
- Ceramiką interesuję i zajmuję się od lat - mówił Dawid Szafrański. - Do tej pory pomagałem innym ceramikom, przy stawianiu pieców, teraz podjąłem się samodzielnej pracy. Realizowałem pięć działań, które związane były z takimi wydarzeniami jak „Powitanie lata”, "Noc Kupały” czy "Święto miodu”.
Artysta ciekawie opowiadał o konstrukcji pieców, a także użytych materiałach do ich budowy. Niekiedy były niecodzienne, jak na przykład papier, czy łodygi kukurydzy. Głównie jednak wykorzystywał różne rodzaje cegły i glinę.
Dawid Szafrański wielokrotnie był gościem Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA. O jego działaniach na stadionie OSiR-u w zeszytym roku, można przeczytać TUTAJ
*Dawid Szafrański pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, obecnie mieszka i pracuje w Wielichowie oraz Poznaniu. W latach 2001- 2006 studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, obecnie pracuje jako adiunkt na tym wydziale. W 2013 r. zrealizował pracę doktorską „Obiekt i obraz ruchomy - wzajemne przenikanie się obszarów, a przestrzeń publiczna”. Jego realizowane prace i działania obejmują obszar społeczno-socjologiczny oraz problematykę współczesnych mediów. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i video art.
Był kuratorem i aranżerem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizatorem plenerów, warsztatów. Jest laureatem Medalu Młodego Pozytywisty (2012 r.), a w 2018 r. roku zdobył odznakę ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej". W Wielichowie założył Galerię Sztuki Współczesnej - Magiel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.