reklama

FORMA 2023. Warsztaty, teatr, wernisaże, performance i dwa koncerty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

FORMA 2023. Warsztaty, teatr, wernisaże, performance i dwa koncerty - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
153
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDrugi dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA (28 lipca) obfitował w wydarzenia artystyczne. Były to interdyscyplinarne propozycje - warsztaty, teatr, wernisaże, działania performatywne i dwa koncerty, w tym znanej piosenkarki - Ramony Rey.
reklama

Już z samego rana w pracowni plastycznej im. Zb. Łukowiaka odbył się koncert relaksacyjny przy dźwiękach mis tybetańskich i gongów, połączony z elementami medytacji. Wystąpiła Anna Piotrowska z Leszna, czyli „Pani Dharma”. Kontynuowane były także prowadzone przez Joannę Polowczyk warsztaty makramowo-tkackie.

Niedługo potem w Muzeum Ziemi Rawickiej, w dwóch grupach, odbyły się warsztaty prowadzone przez Alicję Pląskowską - „Fotokolaż - Faktury”. Współbrzmiały z przygotowanym na wieczór wernisażem wystawy Joanny Imielskiej „Drzewo Genealogiczne”. Uczestnicy warsztatów wykorzystując przygotowane przez prowadzącą fragmenty fotograficznych faktur (np. mech, rośliny, kamienie) układali z nich kolaże. Można je było obejrzeć po południu w holu muzeum.

reklama

FORMA 2023 w Rawiczu z przeglądem teatralnym

Po pandemii powrócił na FORMĘ Przegląd Teatrów Domów Opieki Społecznej. Spektakle przygotowało 6 grup - z Osieka, Chwałkowa, Pakówki, Rogowa, Zdun oraz ze Żmigrodu. Jak zwykle, występujący na scenie podopieczni DPS-ów imponowali zaangażowaniem i wyrażanymi emocjami. Gościem specjalnym przeglądu była aktorka Rita Weinar.

- Z ciekawością i przyjemnością obejrzałam przedstawione spektakle - skomentowała Rita Weinar. - To wymaga olbrzymiej pracy, by uzewnętrznić swoje emocje, a z drugiej strony odwagi, by to pokazać na scenie.

Głos zabrał również dyrektor rawickiego domu kultury, Dariusz Taraszkiewicz.

- Gratuluję wszystkim wykonawcom i opiekunom grup teatralnych - mówił. - Poziom prezentacji był bardzo wysoki i cieszy fakt, że po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, mogliśmy powrócić do przeglądu, który jest integralną częścią FORMY. W przyszłym roku planujemy, by przedstawienia oscylowały wokół jednego tematu. Ciekawa więc będzie konfrontacja i porównanie podejścia do tego zadania przez poszczególne grupy teatralne.

reklama

Równoczesnie na stadionie OSiR-u Dawid Szafrański prowadził działania o charakterze performatywnym, układając na boisku olbrzymi „rysunek”. Rezultat został sfotografowany z drona przez Piotra Węglarza, który na Facebooku prowadzi portal Wielkopolska Sky Dron.

Popołudnie z teatrem i muzyką

Popołudniowe propozycje FORMY, na Scenie Kameralnej (na nowo zaadaptowanej po bibliotece) rozpoczęły się spektaklem dla dzieci Teatru Łątek z Supraśla „Pan Malusiński i wieloryb”. Utrzymany był głównie w konwencji teatru cieni. Około 100 dzieci bardzo żywo reagowało na akcję i ją komentowało.

Potem w przejmującym monodramie „Trzy ćwierci do śmierci” - na scenie w sali widowiskowej - wystąpiła Karolina Martin. Spektakl inspirowany był opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli. Przedstawienie ukazuje dwie bohaterki - Weronikę i jej prababkę. Opowiada o tym jak prababka Weroniki przeniosła śmierć przez rzekę i w ten sposób zapewniła kobietom w swojej rodzinie długowieczność. Był to jednak dar problematyczny, gdyż nestorka rodu pragnie zakończyć swój zbyt długi żywot. Rozmawiając z prawnuczką dokonuje rachunku sumienia, mówiąc o cierpieniu i miłości w swoim życiu. W obie role wcieliła się Karolina Martin. Muzykę na żywo zapewnili Natalia Haręża - skrzypce i Szymon Walenciak - wiolonczela. Rzekę animowały Zuzanna Łuczak - Wiśniewska i Agnieszka Pawlak.

reklama

Pod wieczór w Muzeum Ziemi Rawickiej odbył się wernisaż wystawy Joanny Imielskiej „Drzewo Genealogiczne”. Prezentowane kolażowe formy z papieru wzbudziły prawdziwy podziw zwiedzających.

- Do tych kompozycji wykorzystałam stare pamiętniki, listy i gazety - mówiła artystka. - To jakby „archeologia z mojej szuflady”.

Klamrą spinającą drugi dzień FORMY były dwa koncerty na rynku, przy ratuszu. Najpierw wystąpił duet Bolewski & Tubis, grający utwory Grzegorza Ciechowskiego, potem Ramona Rey - w piosenkach z repertuaru Kory Jackowskiej. Towarzyszył jej grający na gitarze umuzykalniony aktor Michał Szczerbiec. Oba koncerty stały na najwyższym poziomie, a publiczność nagrodziła wykonawców rzęsistymi oklaskami.

Artyści uczestniczący w FORMIE:

reklama

Anna Piotrowska - właścicielka leszczyńskiego Gabinetu Dharma.

Dawid Szafrański  - pochodzi z Gorzowa Wielkopolskieo, jest absolwentem wydziału rzeźby i działań przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i video art. Jest kuratorem i aranżerem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, organizatorem plenerów i warsztatów.

Alicja Pląskowska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, potem UAM w Poznaniu. Pracuje w Muzeum Ziemi Rawickiej i kancelarii prawnej. Jej pasją jest fotografia.

Rita Weinar - właściwie Natalia Weinar (ur. w 1986 r. w Kutnie). Aktorka, znana z seriali Mayday (2019 r.), Lombard i Życie pod zastaw (2020 r.).

Karolina Martin - absolwentka białostockiego wydziału Akademii Teatralnej w Warszawie.

Joanna Imielska - (ur. w 1962 roku w Bydgoszczy). W latach 1983 -1988 studiowała w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa.

Od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, między innymi: stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2014 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Realizuje prace w obszarze malarstwa, rysunku, obiektu, sięga po techniki kolażu, prolażu, rolażu, warstważu, chiasmażu. Do ważniejszych tematów jej twórczości należy refleksja o naturze czasu, obejmująca sfery cykliczności, archetypiczności, archeologii, genealogii, ekologii i medytacji. Prezentowała swoje prace na 71 wystawach indywidualnych i 150 zbiorowych, jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce i za granicą.

Ramona Rey - piosenkarka, autorka tekstów i śpiewaczka operowa. Razem z Igorem Czerniawskim tworzy duet muzyczny. Ich twórczość to szeroko pojmowana muzyka elektroniczna. W swoich kompozycjach wykorzystują brzmienia techno, elektro i trapu. Jednym z pierwszych koncertów duetu był występ na Festiwalu w Jarocinie. Z powodzeniem koncertują na świecie - gościli na scenach w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Kazachstanie. Ramona Rey jest laureatką wielu nagród i nominacji (Fryderyki, Superjedynki, Vena Festiwal, Yach Festiwal).

Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet. Tworzą go Radosław Bolewski - wokal, perkusja oraz Maciej Tubis - fortepian i syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako balans między jazzem, a muzyką pop w odważnej, improwizowanej odsłonie. Bolewski & Tubis ma na koncie doskonale przyjęty projekt „Obywatel Jazz” - poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego z którym od 2021 roku koncertuje w wielu miastach Polski. Zespół wydał dwie autorskie płyty: Lunatyk (2018 r.) i Bez końca (2020 r.).

Co jeszcze proponują organizatorzy FORMY 2023? Zobacz program - TUTAJ KLIKNIJ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama