reklama

Gimnazjaliści z Sierakowa w „zielonej szkole”

Opublikowano:
Autor:

Gimnazjaliści z Sierakowa w „zielonej szkole” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Uczniowie z Gimnazjum w Sierakowie (36 osób) wraz z opiekunami odbywali zajęcia w „zielonej szkole” w Jeziorach na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego w ramach projektu „Misja przyroda - zielone szkoły w Parkach Narodowych”.

Pierwszego dnia poznali mapę, busolę i azymut, po czym wyruszyli z mapą szukać „skarbu”. Kolejnego dnia pokonali 10 km posługując się mapą i kompasem, po drodze oznaczając faunę i florę WPN, w myśl hasła „Od mrówki do świerka - różnorodność wielka”. Uczniowie pełnili tu rolę reporterów, wypełniali po drodze „Notes reportera”. Na koniec dnia pisali sprawozdanie na Facebooku.

Trzeciego dnia odbyły się zajęcia w terenie, których celem było pobranie próbki wody z Jeziora Góreckiego, a następnie zajęcia laboratoryjne. Relację z tych zajęć oraz wypowiedzi uczniów nagrywała TVP. Podczas zajęć w terenie, pracownik WPN Michał Lorenc, omówił powstanie jeziora oraz zaprowadził uczestników „zielonej szkoły” do piezometru, znajdującego się przy Stacji. Uczniowie mieli możliwość pomiaru głębokości zalegania zwierciadła wody podziemnej. Uwarunkowania terenowe pozwoliły dostrzec kontakt wód podziemnych z powierzchniowymi.

Następny dzień był Kulturalną Przygodą w Przyrodzie. Zwiedzano trzy muzea: Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Muzeum - Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Wieczorem odbyły się też zajęcia nocne w otoczeniu Stacji, gdzie za pomocą detektora ultradźwięków „tropiono” nietoperze. Uzupełnieniem była prelekcja na temat ekologii, zagrożeń i ochrony tych zwierząt. Tego samego wieczoru za pomocą nagrań głosów sów wabiono te ptaki. Celem było odzyskanie odpowiedzi głosowej na emitowane nagranie. Na terenie Stacji znajdowały się też popielice w wolierach, można było obserwować ich aktywność, a także wysłuchać pogadanki o ich reintrodukcji* w Polsce. (WJ)

*Reintrodukcja - w biologii termin określający ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących, lecz wcześniej wytępionych. Reintrodukcja jest środkiem do restytucji gatunku, tj. odbudowania jego populacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE