Reklama

„Myśleć historią - działać lokalnie”. Projekt dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSZ w Rawiczu

„Myśleć historią - działać lokalnie”. Projekt dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu  - Zdjęcie główne

Uczestnicy projektu i laureaci konkursu historycznego | foto ZSZ w Rawiczu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W Muzeum Ziemi Rawickiej uroczyście podsumowano projekt "Myśleć historią - działać lokalnie”, którego pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu: Rafał Dziewięcki oraz Piotr Mosiek. Rawickie muzeum sprawowało patronat nad projektem i było jego współorganizatorem.

W projekcie, którego celem było zachęcenie młodzieży do aktywności obywatelskiej i edukacyjnej uczestniczyła grupa 15 uczniów ZSZ - konkretnie drugich i trzecich klas technikum. Uczestniczyli w cyklu zajęć związanych w historią Rawicza. 

Pierwsze spotkanie spotkanie w Muzeum Ziemi Rawickiej rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej poświęconej początkom Rawicza oraz jego właścicielom na przestrzeni wieków. Omawiała to Marta Hamielec. Kolejnym elementem warsztatów było przygotowanie przez uczniów listu wystosowanego przez Adama Olbrachta Przyjemskiego do współczesnych, poświęconego ówczesnym problemom miasta. Następnie po salach muzealnych oprowadził kustosz muzeum - Witold Giejdasz, opowiadając o historii rawickiego rzemiosła i tradycjach rękodzielniczych na ziemi rawickiej.

Kolejnym etapem projektu był spacer historyczny ulicami Rawicza, połączony z rozwiązaniem questu - krzyżówki. Prowadził go Witold Giejdasz. Opowiadał o pierwszych osadnikach na ziemi rawickiej, zabytkach i przeobrażeniach urbanistycznych tkanki miejskiej na przestrzeni wieków.

Ostatnim elementem tegorocznego przedsięwzięcia był szkolny konkurs historyczny kierowany do jego uczestników, a poświęcony zagadnieniom poruszanym we wcześniejszych etapach projektu. Składał się z 15 pytań dotyczących poruszanych wcześniej obszarów.

W muzealnym podsumowaniu projektu uczestniczyli uczniowie biorących udział w przedsięwzięciu wraz z opiekunami. Projekt podsumował Piotr Mosiek, przedstawiając jego ideę, szczegółowy przebieg oraz omawiając wyniki konkursu historycznego. Stanowił merytoryczne podsumowanie wszystkich zagadnień poruszanych w czasie realizacji przedsięwzięcia. W ostatniej części spotkania wręczone zostały dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu oraz upominki wszystkim uczestnikom projektu.

Laureatami konkursu historycznego zostali: I miejsce: Jacek Dworecki III Tti, II miejsce: Adrian Mroskowiak III TB, III miejsce: Bruno Wojciechowski II TB. Wyróżnienie: Wiktoria Marlikowska II TB i Ignacy Piotrowski II TB.

Na ręce dyrektor muzeum - Adriany Miary złożony złożono podziękowania za owocną współpracę przy realizacji projektu na każdym jego etapie. Kontynuacja przedsięwzięcia przewidywana jest w kolejnym roku szkolnym, być może w nieco zmienionym i poszerzonym charakterze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy