W koncercie wystąpili: proboszcz ks. kan. Janusz Małuszek, Dariusz Taraszkiewicz, Tomasz Bzdęga, Chór Nauczycieli Gminy Rawicz, Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy, Zespół CREDO. Śpiewającym chórom i solistom towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Jerzy Dudek, Tomasz Garbaliński, Jan i Franciszek Garbalińscy, Przemysław Maćkowiak, Radosław Skopiński i Sebastian Frąckowiak.
Pomysłodawczynią i jednocześnie główną reżyserką była Barbara Garbalińska. Pomogły jej scenarzystki: Agnieszka Bratuś, Karolina Lipowczyk i Agata Stankiewicz.
Częściowo inscenizowany koncert (pojawiła się postać św. Faustyny) wypełniły głównie świetnie zaśpiewane pieśni religijne.
- Dziś przybliżymy państwu postać św. Siostry Faustyny, odwołując się do jej „Dzienniczka”, poznamy jej człowieczeństwo, które w prozie życia zostało przez łaskę Boża przemienione i przybrało postać Apostołki Miłosierdzia - mówił pełniący rolę narratora Tomasz Bzdęga. - Niech dzisiejsze spotkanie zachęci wszystkich do kroczenia śladami św. Siostry Faustyny, która umiała życie szare i zwyczajne uczynić nadzwyczajnym przez zaufanie Bogu we wszystkim i czynną miłość do każdego człowieka.
Na zakończenie koncertu wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II, „Barkę”.
Miłosierdzie i współczucie można było podczas koncertu czynnie wyrazić poprzez zbiórkę charytatywną na rzecz 5-letniej Małgosi Chudej z Osieka. W 7 tygodniu życia doszło u niej do nagłego zatrzymania krążenia. Lekarze reanimowali ją 28 minut. Potem została podłączona pod ECMO, czyli tzw. płuco-serca. Przeszła skomplikowaną operację serca. Po reanimacji u dziewczynki rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny 4-kończynowy, upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim, małogłowie, padaczkę, utratę wzroku, niewydolność lewej nerki i brak jej przyrostu. Więcej o Małgosi Chudej można przeczytać TUTAJ
Wykonawcom koncertu i osobom zaangażowanym w jego przygotowanie oraz przeprowadzenie podziękował ks. Janusz Małuszek, a za akcję charytatywną podziękowania złożyła mama Małgosi, Ilona Chuda.
*Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny, 30 kwietnia 2000 roku, papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
W wielu objawieniach Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią Świętą przyjętą w tym dniu. Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) - powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny.
Źródło: faustyna.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.