reklama

Jak przebiegał tegoroczny 23. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przebiegał tegoroczny 23. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW ramach tegorocznej FORMY (31 lipca - 3 sierpnia 2024 r.) odbyło się ponad 30 imprez: koncerty, wernisaże, spektakle teatralne, warsztaty projektowania plakatów, tkackie i tradycyjnie ceramiczne. Odbył się również Przegląd Teatrów Domów opieki Społecznej, a także pokaz mody.
reklama

Propozycje artystyczne skierowane były praktycznie do każdej grupy wiekowej, nie zapomniano również o dzieciach, dla których ze spektaklem „Eggsplorer - w poszukiwaniu zaginionego jajka” wystąpił Karol Trzcieliński. Planszówki i Bilard Room udostępniła multibibioteka. Propozycje były zróżnicowane, na bardzo wysokim poziomie i każdy mógł zaleźć coś dla siebie. Bez przesady można powiedzieć, że FORMA to łączenie pokoleń. Ważny jest również fakt, że publiczność może prześledzić najnowsze trendy w sztuce, poznać je i rozmawiać z artystami.

Poziom wszystkich propozycji artystycznych stał na najwyższym poziomie, zarówno spektakli teatralnych i koncertów, jak również wernisaży. W tym roku w czasie FORMY odbyło się ich osiem, co jest ewenementem w jej historii.

- Na mnie największe wrażenie zrobiła wystawa prac „Opus Infinitum”, których autorem jest Mykola Kravets Valevsky - powiedział Tomasz Bzdęga, główny koordynator FORMY i jeden z inicjatorów jej narodzin. - Jego akwaforty, to bez przesady, najwyższy poziom europejski, jeśli nie światowy.

Dyrektor domu kultury, Dariusz Taraszkiewicz, ma innych faworytów.

- Najbardziej podobały mi się, dosłownie wszystkie propozycje teatralne – twierdzi. - Duże wrażenie wywarły na mnie również koncerty Darii ze Śląska i duetu Matylda/Łukasiewicz.

Doskonale przygotowane i zorganizowane imprezy odbywały się w parku przy domu kultury, w salach tej placówki, Muzeum Ziemi Rawickiej, na rynku i na targowisku.

Frekwencja dopisała. Największe zainteresowanie publiczności wzbudził koncert Darii ze Śląska. Oklaskiwało go około 300 osób. Programowo najbardziej wypełniony był pierwszy dzień FORMY (środa, 31 lipca). Imprezy trwały od przedpołudnia, do późnej nocy. Wstrząsający i zarazem widowiskowy spektakl plenerowy Teatru Fuzja „Nieproszeni” zakończył się przed północą.

- Przez te ponad 20 lat na FORMIE wystąpiło blisko 500 artystów i ponad 300 formacji muzycznych - wyliczył Tomasz Bzdęga. - Mimo już 23. edycji FORMY zawsze przed jej rozpoczęciem jestem zestresowany, ciągle się martwię, z jednej strony pogodą, z drugiej, by wszystko zagrało i się zazębiło. Co cieszy, artyści bardzo chętnie przyjeżdżają do Rawicza, swoje prace udostępniają z reguły za darmo. O popularności FORMY świadczy fakt, że spływają do nas oferty występów, ale my również szukamy wykonawców na własną rękę. Odbywa się to przez internet, „pocztą pantoflową”, czy z różnego rodzaju przyjacielskich poleceń. W zaproszeniach wysyłamy informację o założeniach FORMY i trochę o jej historii, załączając filmy z poprzednich edycji.

Dyrektor rawickiego domu kultury, Dariusz Taraszkiewicz, podkreśla, że Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA to ewenement na skalę kraju.

- FORMA zaistniała na mapie kulturalnej Polski, jest doceniana, czego wyrazem jest tegoroczna dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 60 tys. zł. - podkreśla. - Czterodniowe spotkanie ze sztuką, to duże przedsięwzięcie logistyczne, przygotowania programowe trwają ponad pół roku - zaznacza. - Pracownicy domu kultury, z dużym zaangażowaniem, praktycznie pracowali całe dnie. Należy im się uznanie i podziękowanie. Ciągle szukamy nowej formuły FORMY, innych, ciekawych rozwiązań, które zaspokoją i spełnią oczekiwania publiczności. W przerwach między poszczególnymi imprezami rozważamy prowadzanie zabaw animacyjnych dla dzieci. Myślimy też o małej gastronomii, może we współpracy z KGW, by parkowa część FORMY przypominała nieco festyn. W organizację FORMY tradycyjnie włączają się placówki kulturalne Rawicza: Rawicka Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Rawickiej i OSiR, zapewniający m.in. noclegi artystom. To dla na duża pomoc, za co dziękujemy!

 

Jak przebiegały kolejne dni FORMY można prześledzić na portalu rawicz24.pl.

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama