Z okazji jubileuszu przygotowano uroczystą biesiadę, na którą zaproszono prezyjaciół zespołu. Jak przystało na taką uroczystość, na salę wjechał olbrzymi tort, a spotkanie umilały występy gospodarzy i zaprzyjaźnionych zespołów - Wisieloków z Szymanowa, Biskupian z Domachowa, zespołu Studzianna ze Studziannej, Dębioków z Dębna Polskiego oraz kapeli Piotra i Pawła z Poznania.
Zespół Regionalny Chojnioki powstał w roku 1977, gdy wieś Chojno miała przygotować krótki występ na powitanie gości podczas Dożynek Centralnych w Lesznie.
- Co było robić? Nasze Koło Gospodyń ułożyło program, przeprowadzono próby i tak powstał zespół - wspomina Elżbieta Turbańska która prowadzi Chojnioków już od 35 lat. W roku 1987 zastąpiła pierwszą kierowniczkę - Felicję Węcłaś.
Początkowo repertuar Chojników obejmował skecze i piosenki przeróżnych gatunków i pochodzenia. Z czasem zaczęto coraz mocniej nawiązywać do tradycji wielkopolskich, a szczególnie folkloru hazackiego. Przy zespole powstała kapela dudziarska, a wraz z nowym milenium do Chojnioków dołączyły dzieci i młodzież. „Młode Chojnioki” mają w swoim repertuarze głównie tańce: chodzonego, wiwata, polkę kulawą oraz oberki i walczyki.
Dziś zespół znany jest w całym regionie, a jego wkład w pielęgnowanie tradycji został doceniony wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Bogaty repertuar Chojnioków został zgromadzony i utrwalony na płycie oraz w wydanym z okazji 40-lecia śpiewniku. Obecnie zespół liczy 36 osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.