reklama

Kontynuacja cyklu prelekcji Andrzeja Wątorskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kontynuacja cyklu prelekcji Andrzeja Wątorskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
23
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaInauguracja cyklu „Nuty na ekranie - dzieje kina muzycznego” odbyła się we wrześniu 2022 r. Pierwszy seans zatytułowany był „Taper i inni”, drugi, który odbył się w listopadzie - „Świat się śmieje... i tańczy”.
reklama

Trzecie spotkanie zatytułowane „W niekoszmarnych czasach sanacji" Andrzej Wątorski prowadził w sali kameralnej Domu Kultury w Rawiczu.

Jak zaznaczył, historia kinematografii przedwojennej Polski to, w dużej mierze, historia kina muzycznego, które zdominowało ówczesną produkcję. Ówczesnymi gwiazdami byli śpiewający aktorzy, jak na przykład Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Aleksander Żabczyński, Adolf Dymsza, czy Ina Benita. Tematyka filmów, w których grali, była „lekka łatwa i przyjemna”, najczęściej z wątkiem komediowym. Niektóre piosenki z tych ekranizacji, do dzisiaj są przebojami, jak na przykład „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Już taki jestem zimny drań”, czy choćby „Sexapil”.

reklama

Andrzej Wątorski bardzo barwnie opowiadał o blaskach i cieniach przedwojennej kinematografii, ubarwiając anegdotami życiorysy aktorów, autorów tekstów piosenek i kompozytorów. Klamrą spinającą prelekcję były fragmenty filmów z największymi przebojami.

Za miesiąc odbędzie się spotkanie poświęcone kinematografii III Rzeszy, pod hasłem „Rzesza gwiazd”.

O drugim seansie „Świat się śmieje... i tańczy”, można przeczytać TUTAJ.

 

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama