reklama

„Kordian” Juliusza Słowackiego w rapowych rytmach w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Kordian” Juliusza Słowackiego w rapowych rytmach w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
82
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPodczas tegorocznej, 13. odsłony akcji Narodowe Czytanie, odbywała się wspólna lektura „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Rawicka Biblioteka Publiczna przygotowała cykl trzydniowych imprez, a w programie były: prelekcja, warsztaty i koncert.
reklama

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Rawickiej Bibliotece Publicznej zainaugurowało spotkanie z „Babą od polskiego”, czyli Anetą Korycińską. Związane było z przypadającą 4 września 215. rocznicą urodzin Juliusza Słowackiego i przebiegało pod hasłem „Romantyczny melancholik czy współczesny youtuber? Groteska, szaleństwo i zabawa konwencjami w „Kordianie” Juliusza Słowackiego"

W interaktywnej prelekcji Aneta Korycińska przedstawiła literackie konwencje oraz motywy obecne w „Kordianie”. Omówiła problematykę i strukturę dramatu, akt po akcie, z uwypukleniem najważniejszych scen i ich kontekstu społeczno-politycznego oraz inspiracji. Ukazała Słowackiego jako ironistę i mistrza groteski,podkreślając, że „Kordian” to dzieło o takiej dynamice scen, której nie powstydziliby się najpopularniejsi youtuberzy. Część prelekcji „Baba od polskiego” poświęciła metodyce pisania wypracowań, ze szczególnym podkreśleniem prac maturalnych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież I LO i bardzo aktywnie brała udział w dyskusji, udowadniając znakomitą znajomość „Kordiana”.

reklama

Drugi dzień działań RBP wypełniły warsztaty teatralno-literackie „Jakim Kordianem jesteś?" i aktorsko-muzyczne „Rytm buntu”. Pierwsza część prowadziła Julia Walczak*, w drugiej dołączył do niej Młody Dzban*.

Julia Walczak wprowadziła uczestników warsztatów w podstawy techniki aktorskiej, rozmawiała z młodzieżą (8 osób) o ich odbiorze „Kordiana”, ze szczególnym uwzględnieniem jego buntowniczej postawy. Ciekawy był współczesny kontekst, odnoszący się do odczuć młodzieży szeroko pojętego buntu. Czytano także fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego, powstała kompilacja tekstów, do której w drugiej części warsztatów Młody Dzban przygotował krótkie bity. Po wprowadzeniu w tajniki rapu rozpoczęły się warsztaty. Nad częścią teatralną dalej czuwała Julia Walczak.

reklama

„Kordian na szczycie/, Słowacki na beacie” w Rawiczu 

Zwieńczeniem tych warsztatów i zarazem Narodowego Czytania, był koncert ich uczestników, pod hasłem „Kordian na szczycie/, Słowacki na beacie”, w sali wielofunkcyjnej. Uczestnicy warsztatów czytali fragmenty „Kordiana” i rapowali stworzone przez siebie kompilacje tekstów.

- Głównym celem naszych warsztatów była bardzo osobista odpowiedź na pytanie: „Jakim Kordianem jesteś?" - mówiła Julia Walczak. - Było to szukanie Kordiana w sobie, jako buntownika, a z drugiej strony poszukującego swojego miejsca w życiu. Zajęcia z tak chłonną młodzieżą były dla nas przyjemnością. Szkoda, że nie mieliśmy jeszcze jednego dnia na dopracowanie koncertowej propozycji.

reklama

Ostatnim akcentem w ramach Narodowego Czytania były warsztaty z malowania toreb „I BAG you, Słowacki!". Uczestnicy mogli stworzyć wizerunek romantycznego poety na bawełnianych torbach i uzupełnić go wybranym cytatem z twórczości Słowackiego.

W zeszłym roku lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Można o tym przeczytać TUTAJ

*Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie: dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Rok później lekturą były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W następnych latach czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza i „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. .

reklama

*Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

*Baba od polskiego - Aneta Korycińska to warszawska nauczycielka z diagnozą ADHD, znana jest w sieci jako „Baba od polskiego”. Polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Udziela korepetycji z literaturo i językoznawstwa, prowadzi warsztaty pisarskie, wspomaga proces uczenia się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu; pomaga zdobyć odpowiednie umiejętności i przygotowuje do egzaminów. Zwyciężyła w konkursie VIVELO Top Creators 2024 w kategorii Education. Napisała książkę „Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD”. Jej „konikiem” jest dydaktyka pisania wypracowań.

*Fundacja „Made in Brochów” powstała w 2015 r., ale już wcześniej jej fundatorki działały w środowisku lokalnym wrocławskiego Brochowa. Inspiracją do podjęcia działań i nawiązania współpracy była chęć stworzenia okazji do wspólnego działania, uaktywnienia i zintegrowania brochowskiej społeczności. Realizowane jest to głównie poprzez organizację imprez, warsztatów, spotkań o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, artystycznym, edukacyjno-rozwojowym, cyklicznych bądź jednorazowych.

*Młody Dzban - czyli Tomasz Gajewski, to wrocławski raper, kucharz, wędkarz, poeta, filantrop. Ma na koncie już kilka indywidualnech wydawnictw i wspólne utwory z przyjaciółmi. Uważany jest za jednego z najbardziej obiecujących raperów nowego pokolenia. Cechuje go świetne poczucie humoru oraz sprytne gierki słowne. Porusza róznież ważny temat zdrowia psychicznego.

*Julia Walczak - animatorka działań teatralnych, członkini Fundacji „Made in Brochów” i grupy teatralnej ROBIMY. To młody kolektyw twórczy działający w zmieniającym się składzie od 2017 r. przy Wrocławskim Teatrze Lalek. W ramach zajęć odbywają się warsztaty dramatopisarskie, aktorskie, scenograficzne, muzyczne i video art.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama