Spotkanie z Sylwią Chutnik podczas Tygodnia Bibliotek w Rawiczu
Na początku spotkania Sylwia Chutnik mówiła, że książki istnieją w jej życiu „od zawsze”. Jej pierwszy zawód, to przebrzmiały obecnie zawód księgarza.
- Czytanie było dla mnie zawsze sposobem na pokonanie stresu - mówiła. - To jakby wewnętrzne kola ratunkowe. Z drugiej strony literatura pobudza kreatywność, umożliwia również spojrzenie na życie oczami bohaterów i konfrontację z własnymi poglądami oraz wartościami.
Sylwia Chutnik do młodzieży o myśleniu niezależnym od social mediów
Sylwia Chutnik zachęcała do własnych prób twórczości, niekoniecznie literackich. Może to być każda dziedzina szeroko pojętej sztuki. Mówiła także o własnym debiucie i późniejszej drodze zarówno twórczej, jak i zawodowej.
Pisarka kilka razy odniosła się do przełomowego wieku młodzieży. Podkreśliła ważność wchodzenia w prawdziwą dorosłość i dojrzałość, co wiąże się z odpowiedzialnością za swoje postępowanie. Zwróciła uwagę na samodzielność i ważność niezależnego od socjal mediów myślenia, wyciągania właściwych wniosków i istotę kontaktów międzyludzkich, jako fundament życia.
O bardzo ciekawych warsztatach astronomicznych, które odbyły się również w ramach Tygodnia Bibliotek, można przeczytać TUTAJ
Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie, z wykształcenia kulturoznawczyni, jest absolwentką Gender Studies na UW oraz Studiów Polsko-Żydowskich IBL PAN. Doktor nauk humanistycznych. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka literatury. Członkini Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie).
Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki", „Czasu Literatury" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie).
Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 25. opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.
Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada między innymi w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki" oraz w Radzie Fundacji Feminoteka.
Była również wokalistką, nieistniejącego już, punkowego zespołu Zimny Maj, prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.