„Historia sztuki - cena talentu” tym razem poprzedzona jubileuszową uroczystością
Prowadzone przez Helenę Szczypko, ilustrowane przezroczami spotkania w „Klubie miłośników sztuki”, odbywają się w ramach obszernego cyklu „Historia sztuki - cena talentu”.
Tym razem przed prelekcją miała miejsce mała uroczystość. Z okazji przypadających 8 czerwca 2025 roku 80. urodzin artysty malarza Antoniego Suchaneckiego, złożono mu życzenia i odśpiewano tradycyjne „100 lat”. Sam jubilat zagrał na harmonijce ustnej i ofiarował Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu album ze swoimi grafikami, oczywiście z dedykacją.
Rosa Bonheur bohaterką kolejnego spotkania z cyklu „Historia sztuki - cena talentu”
Helena Szczypko rozpoczynając prelekcję zaznaczyła, że Rosa Bonheur, świetna francuska malarka zwierząt, uważana jest za jedną z najwybitniejszych animalistek.
- Jej ojcem był Oscar-Raymond Bonheur, również malarz, pejzażysta i portrecista, który uczył ją rzemiosła i wspierał w twórczych działaniach - opowiadała Helena Szczypko. - Jeszcze zanim nauczyła się dobrze mówić, godzinami w skupieniu rysowala ołówkiem na papierze. Jej matka, Sophie Bonheur (z domu Marquis), nauczycielka gry na fortepianie wpadła na pomysł, aby dość niecodziennie nauczyć ją czytać i pisać. Zachęciła Rosę do narysowania różnych zwierząt dla każdej z liter alfabetu. Po latach artystka opisywała, że jej miłość do rysowania zwierząt narodziła się podczas lekcji czytania i pisania z matką.
Co ciekawe, Rosa Bonheur musiała mieć zgodę prefektury policji, aby móc nosić męskie ubrania, co było niezbędne m.in. do studiowania anatomii zwierząt w rzeźniach. Taką zgodę uzyskała w 1852 r.
Majowe (14.05.2025) spotkanie w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu było ostatnim w tym „roku akademickim”. Jego uczestnicy podziękowali Helenie Szczypko za ciekawe prelekcje i przybliżenie najwybitniejszych postaci światowej sztuki.
*Marie-Rosalie Bonheur, znana jako Rosa Bonheur (ur. 16 marca 1822 w Bordeaux, zm. 25 maja 1899 w Thomery) to francuska malarka i rzeźbiarka; przedstawicielka naturalizmu. Była pierwszą artystką-kobietą odznaczoną orderem francuskiej Legii Honorowej.
*Animalistyka polega na przedstawianiu zwierząt oraz scen ze zwierzętami. Charakterystycznymi scenami ukazanymi w dziełach animalistycznych są wypasające się konie czy bydło. Nie brakuje również scen walki, bądź osaczania zwierzyny.
O kwietniowej prelekcji Heleny Szczypko w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej pod hasłem „Muzy czy... Pabla Picassa” Rawiczu, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.