reklama

Kobiety Pabla Picassa - muzy czy ofiary, geniusz i jednocześnie sadysta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kobiety Pabla Picassa - muzy czy ofiary, geniusz i jednocześnie sadysta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
48
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu kolejną prelekcję w ramach Klubu Miłośników Sztuki przeprowadziła Helena Szczypko. Tym razem temat brzmiał nieco tajemniczo - „Muzy czy... Pabla Picassa”. Tytuł wyjaśnił się w czasie spotkania.
reklama

Pablo Ruiz Picasso (ur. 25 października 1881 r. w Maladze - Hiszpania, zm. 8 kwietnia 1973 r. w Mougins - Francja) malarz, rzeźbiarz, rysownik, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Wraz z Georges'em Braquem był twórcą nurtu malarstwa zwanego kubizmem. W 1905 roku zamieszkał we Francji, widząc większe możliwości dla rozwoju swojego talentu.

- Pablo Picasso właściwie nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso – przedstawiła Helena Szczypko. - Nazwisko Picasso przyjął po matce, uważając nazwisko ojca - Ruiz - za zbyt pospolite. Swój pierwszy obraz „Le picador” Picasso stworzył w wieku 9 lat. Gdy miał lat 15, namalował pierwsze duże dzieło „Pierwsza komunia”. Były to świetnie namalowane obrazy realistyczne, niesłusznie jest zatem postrzegany jako malarz tylko atrakcyjny.

reklama

Helena Szczypko bardzo ciekawie i barwnie przedstawiła jego związki z kobietami, łącząc fakty z ciekawostkami i anegdotami. Podkreśliła jego rozwiązły styl życia i przedmiotowe traktowanie kobiet. Był dwukrotnie żonaty, ale nawet w trakcie trwania tych małżeństw spotykał się z kochankami. W sumie Pablo Picasso miał 4 uznanych przez niego dzieci z 3 kobietami.

- Z jednej strony był genialnym artystą, a z drugiej, w życiu prywatnym apodyktycznym sadystą, tyranem, okrutnikiem, wręcz bestią - mówiła Helena Szczypko. - Związane z nim kobiety przeżywały gehennę, dwie wylądowały nawet w szpitalu psychiatrycznym.

Dyrektorka Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Rawiczu, Julita Kruszka, zauważyła, że charakter Pabla Picasso wpisuje się w cechy narcystycznego socjopaty.

reklama

W życiorysie artysty jest też wątek polski. W 1948 r. został zaproszony do Polski na Pierwszy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, organizowany we Wrocławiu. Przybył z wizytą, która początkowo miała trwać 4 dni, a przedłużyła się prawie do 2 tygodni. Zafascynował się polskim folklorem, wykonał cykl obrazów „Kobieta w polskim okryciu”. Owym okryciem był kożuszek, który Picasso kupił w Krakowie dla swojej ówczesnej partnerki Françoise Gilot.

Pablo Picasso z okazji swoich 90. urodzin dostąpił zaszczytu otwarcia honorowej wystawy swoich prac w Wielkiej Galerii Luwru w Paryżu. Nigdy wcześniej żaden artysta za życia nie dostąpił takiego zaszczytu.

reklama

Pablo Picasso tworzył nieprzerwanie do końca swego 91-letniego życia. Pozostawił po sobie ok. 30 tysięcy dzieł (m.in. obrazów, grafik, rzeźb, ceramiki). Podobno malował nawet ostatniego dnia przed śmiercią, która nastąpiła 8 kwietnia 1973 roku z powodu zapalenia płuc. Jego obrazy na aukcjach osiągają astronomiczne ceny, nawet ponad 100 milionów dolarów.

O poprzednim, marcowym spotkaniu w ramach Klubu Miłośników Sztuki, które przebiegało od hasłem „Performance - sztuka czy nie sztuka?”, można przeczytać TUTAJ

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo