Uczniowie z klas o profilu biologiczno-chemicznym z I LO w Rawiczu, wzięli udział w zajęciach w warsztatach laboratoryjnych „Biotechnologia i medycyna roślin wyzwaniem współczesnej nauki”, odbywających się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Opiekowały się nimi Justyna Malepsza-Węcłaś i Eliza Franciszkiewicz-Łakoma. Praktyczna część spotkania była poprzedzona krótkim wykładem wprowadzającym, dotyczącym organizmów zmodyfikowanych. Stawiano pytania: Czy powinniśmy obawiać się organizmów transgenicznych? Dokąd zmierza nowoczesna biotechnologia? W jaki sposób otrzymuje się „inteligentne” rośliny wykorzystywane w medycynie? Odpowiedzi udzielił prof. Jan Szopa-Skórkowski z Zakładu Biochemii Genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Osoby uczestniczące w warsztatach miały okazję, stosując laboratoryjne metody z użyciem specjalistycznego sprzętu naukowego, samodzielnie rozdzielić fragmenty DNA w procesie elektroforezy żelowej. Po dodaniu do żelu związku, który łączy się z kwasem dezoksyrybonukleinowym, obserwowali wynik w postaci charakterystycznych prążków widocznych pod wpływem promieniowania UV. Uczniowie metodą miareczkowania poszukiwali również witaminy C w owocach i warzywach oraz sprawdzali jej zawartość. Materiał ćwiczeniowy stanowił sok z cytryny, papryki, kiwi i jabłka. Przeprowadzone doświadczenie pozwoliło ustalić, gdzie jest największa jej zawartość. (WJ)