Wydarzenie ozpoczęło wyświetlenie archiwalnego filmu niemego, który został nagrany w 1985 roku z okazji obchodów 700 – lecia Miejskiej Górki. Uczestniczyli w nim sekretarz gminy Joanna Pląskowska, radna Janina Wolska, przedstawiciele zespołów i organizacji społecznych oraz Ireneusz Mikołajewski z Muzeum Ziemi Jutrosińskiej, Witold Giejdasz z Muzeum Ziemi Rawickiej, regionalista Henryk Hejducki, wicedyrektor Zespołu Szkół Małgorzata Spychała, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniowie klas ponadpodstawowych.
- Wszystkich przybyłych powitał dyrektor OKSiAL, Marek Stach, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wystawa jest zaproszeniem do refleksji nad tym, jak zmieniało się nasze miasto, jak żyli jego mieszkańcy i jak te zmiany kształtowały naszą tożsamość. Jak zaznaczył dyrektor, Miejska Górka stała się symbolem przemian – od odbudowy po wojnie, przez rozwój urbanistyczny, aż po zmiany lat 70. i 80. To miejsce, które było świadkiem życia wielu ludzi: ich pracy, marzeń, radości i trosk. Stwierdził, że mimo iż w nowoczesnym świecie często zapominamy o tych, którzy budowali nasze osiedla i tworzyli miasto, warto pamiętać także o tych, którzy swoją codzienną pracą nadawali tej przestrzeni ludzki wymiar - relacjonują uczestnicy pracownicy OKSiAL-u.
Prelekcję poświęconą dziejom Miejskiej Górki wygłosił leszczyński historyk dr. nauk humanistycznych Eugeniusz Śliwiński.
Wystawa to 16 plansz wielkoformatowych i 18 zdjęć o mniejszym formacie. Przedstawiają one ówczesną architekturę miasta, jego rynek i ulice, zakłady pracy, ważne wydarzenia rocznicowe i działalność organizacji społecznych. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów archiwalnych OKSiAL. Niektóre fotografie udostępnili mieszkańcy: Janina Ptak, Marian Rapior i pana Grzegorz Dopierała.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 grudnia.