Przed południem odbyło się spotkanie z Michałem Zawadką, aktorem, pasjonatem sztuk walki, konferansjerem i lektorem, pod hasłem „Chcę być kimś! - najważniejszy człowiek świata”. W zasadzie była to interdyscyplinarna rozmowa z młodzieżą, która - po początkowym onieśmieleniu - aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, odpowiadając na pytania i dzieląc się swoimi życiowymi doświadczeniami. Bardzo dynamiczny prowadzący skupił się głównie na budowaniu relacji z innymi ludźmi i samoświadomości. Popodkreślał istotną rolę wiary w siebie, swoje możliwości i ważność docenia siebie i innych. Wyronił trzy podstawowe czynniki sprzyjające osiągnięcie sukcesu w życiu: wiedza, zdolności i nastawienie. Podkreślił również jak ważne są samodyscyplina i indywidualność.
Noc Bibliotek w Rawiczu. Znana dziennikarka oczarowała publiczność
Główna część „Nocy Bibliotek” rozpoczęła się o godz. 17.00, a zainaugurowało ją ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu literackiego „Magiczna Moc w Noc". Potem odbyło się bardzo ciekawe spotkanie ze znaną dziennikarką telewizyjną i radiową, Marzeną Rogalską*, które prowadziła Adrianna Kaczmarek.
Marzena Rogalska oczarowała publiczność (około 100 osób). Mówiła z niespotykaną energią, dowcipnie i barwnie. Każde pytania rozwijała w odpowiedzi, dywagacjami, wspomnieniami i anegdotami. Czasem były to wręcz aktorskie etiudy, naśladowała głosy osób, o których opowiadała, a nawet swoich kotów. Mówiła o feminatywach (żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów i funkcji), które gorąco popiera, swoich zaletach i wadach, szczęśliwym dzieciństwie, wrażeniach i przygodach z podróży (USA, Francja, Afryka, Indie). Z tym ostatnim krajem łączyła wspomnienie pobytu w aszramie (miejsce duchowego schronienia i odosobnienia), w ramach Kongresu Kobiet, gdzie mnich dał uczestniczkom zadanie milczenia przez trzy dni.
- Z polskiej grupy tylko ja wytrzymam - mówiła ze śmiechem. - To kładzie kłam przekonaniu, że ciągle gadam, że nie potrafię milczeć. Milczenie jest dla mnie wytchnieniem, cisza - relaksem, odpoczywam w niej, pokonuję stres.
Dużo miejsca Marzena Rogalska poświęciła relacjom międzyludzkim i sąsiedzkim, podkreślając wartość przyjaźni i bezinteresownej życzliwości. Łączyło się to z jej pracą dziennikarską zarówno w telewizji, jak i w radiu, o czym dużo opowiadała.
- Zawsze chciałam pracować z ludźmi, to było moje marzenie - stwierdziła. - Udaje mi się „zarazić” ich optymizmem, ośmielić do szczerej rozmowy. Czasem są to traumatyczne przeżycia, ale zawsze staram się przekazać wiarę, że warto i można zaczynać od nowa, pokonać strach przed nieznanym, przyjąć pomoc innych ludzi. Życie czasem jest zwariowane, ale upadki wzmacniają, są jakby nieodłączną częścią samorozwoju.
Wypowiedzi Marzeny Rogalskiej kilkanaście razy były nagradzane oklaskami przy otwartej kurtynie. Ciekawa była jej odpowiedź na pytanie Adrianny Kaczmarek, o jej trzy najbardziej cenione lektury.
- Trudno mi wybrać... Tyle tego jest! Jeżeli już muszę, to na pierwszym miejscu stawiam „Śmierć pięknych saren”, których autorem jest Ota Pavel, potem „Kubusia Puchatka” i „Idiotę” Fiodora Dostojewskiego. Nie mogę się powstrzymać, by na czwartym miejscu nie umieścić „Małego Księcia” i całej współczesnej literatury czeskiej - mówiła.
Po spotkaniu, które trwało blisko półtorej godziny, ustawiła się długa kolejka po autografy Marzeny Rogalskiej na jej książkach.
Fotobudka, "Smętarz literacki" oraz "Silent Disco" na finał Nocy Bibliotek
Cały czas działa Fotobudka, Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, można było oglądać niebo przez teleskop, pograć w gry planszowe, a także wypożyczać książki. Czynny był Bilard Room, odbyły się podchody grozy pod hasłem „Smętarz literacki”, a także Turniej FIFA24. Podczas podchodów literackich, 4-osobowe drużyny na pięciu stanowiskach wykonywały zadanie w formie quizu. Związany był z twórczoscią Stephena Kinga.
Zwieńczeniem „Nocy Bibliotek” było „Silent Disco” dla młodzieży powyżej 15. lat i czujących się młodo dorosłych. Grali DJ Obi i DJ Kewin. Była to dyskoteka „w ciszy”. Każdy z jej uczestników otrzymał specjalne słuchawki i mógł wybrać kanał z odpowiadająca mu muzyką - disco, pop, czy techno.
Pokazali "Magiczną Moc w Noc". Prawie 100 prac w konkursie literackim
Podczas Nocy Bibliotek ogłoszono także wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego „Magiczna Moc w Noc".
Na konkurs wpłynęło 98 prac z całej Polski, 3 zostały odrzucone ze względu na niezgodność z regulaminem). Jury w składzie - Adrianna Kaczmarek (dyr. RBP), Anna Noga (polonistka I LO), Alicja Rataj (RBP) i Aurelia Maksajdowska (RBP) - postanowiło nagrodzić"
W kategorii młodzież szkół podstawowych
I miejsce: Rybarczyk Emilia, 11 lat, Bojanowo
I wyróżnienie: Domaniecka Katarzyna, 14 lat, Masłowo
II wyróżnienie: Hałas Julia, 12 lat, Kcynia
W kategorii młodzież szkół średnich
I miejsce: Wybraniec Martyna, 15 lat, Wałbrzych
i wyróżnienie: Sworowski Michał, 17 lat, Rawicz
W kategorii dorośli
I miejsce: Ciembroniewicz Maciej, 47 lat, Kraków
I wyróżnienie: Kostrzewa Natalia, 25 lat, Luboń
II wyróżnienie: Walasek Michał, 28 lat, Chorzów
Jak przebiegała ubiegłoroczna edycja Nocy Bibliotek, można przeczytać TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.