Reklama

Muzyczna podróż w głąb narodzin dźwięków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Muzeum Ziemi Rawickiej wystąpił duet strunowy na gitarę elektryczną i fortepian, „Perforto”. Tworzą go Łukasz Marciniak i Ola Rzepka. Trasa koncertowa Perforto jest sygnowana i współfinansowana przez Festival JAZZ ART oraz „Katowice miasto ogrodów”.

Oparta na improwizacji muzyka formacji „Perforto” to stymulująca wyobraźnię, emocjonalna wyprawa do źródła dźwięków, które są preparowane drewnem, metalem, papierem i innymi materiałami. Najważniejsze jest badanie cech fizycznych dźwięku, jego wysokość, barwa, natężenie i następstwo w czasie. W tej muzyce nie ma typowej linii melodycznej, dźwięki pobudzają wyobraźnię, prowadząc publiczność w ponadczasowe światy.

W języku esperanto perforto oznacza przemoc i gwałt, co w nawiązaniu do nazwy duetu, brzmi nieco przewrotnie. Oczytać ją można jako „gwałt” na dźwiękach.

Muzycy tworzący „Perforto” są dobrze znani w środowisku jazzowym. Ola Rzepka (perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka) jest absolwentką specjalności Rytmika Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu oraz stypendystką Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze (klasa fortepianu i perkusji). Uczy improwizacji fortepianowej w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi też autorskie lekcje i warsztaty muzyczne. Występowała na większości polskich festiwali muzyki awangardowej, improwizowanej, współczesnej, rozrywkowej i jazzowej. Jako kompozytorka współpracuje z uznanymi reżyserami teatralnymi, m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Łukasz Marciniak to gitarzysta i kompozytor. Współtworzy „Brzoska Kolektyw”, muzyczny eksperyment poszukujący współbrzmienia słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Działa również w zespole „Trio_io” grającym współczesną muzykę kameralną oraz „EL topo - trio” badającym możliwości dźwiękowe strun, bębnów oraz czyneli. Komponuje muzykę do filmów i performance.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy