Reklama

Muzyczna uczta. "Poznańskie Słowiki" wystąpiły w Rawiczu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Piękny koncert w kościele pw. św. Andrzeja Boboli z okazji 44. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W świątyni wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, powszechnie nazywany "Poznańskimi Słowikami".

Chór został założony jesienią 1939 roku przez 19-letniego Stefana Stuligrosza. Przetrwał okupację, śpiewając w - dwóch dostępnych dla Polaków - poznańskich kościołach. Po zakończeniu drugiej wojny światowej rozrósł się i zyskiwał coraz większą popularność. W 1950 roku został przyłączony do Filharmonii Poznańskiej. Już wówczas zespół nazywano "Poznańskimi Słowikami" lub "Chórem Stuligrosza". 

Stefan Stuligrosz prowadził "Poznańskie Słowiki" przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 roku. Obecnie zespół prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent i artystyczny wychowanek profesora Stuligrosza. Poznańskie Słowiki rocznie dają kilkadziesiąt koncertów. Występowały w niemal całej Europie, Ameryce Północnej i Azji. Chór nagrał dziesiątki płyt, a także wystąpił w filmach. 

W niedzielnym koncercie w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu wzięło udział kilkaset osób. W ciszy i skupieniu przysłuchiwali się kolejnym utworom. "Poznańskie Słowiki" zaprezentowały dzieła mistrzów z różnych epok, m.in. Wacława z Szamotuł, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha czy Stefana Stuligrosza. Akompaniował Marcin Gałęski - dyrygent, pianista i organista, wykładowca w poznańskiej Akademii Muzycznej. Występ został nagrodzony gromkimi brawami - na stojąco. 

Organizatorami koncertu byli Dom Kultury w Rawiczu i parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE