Reklama

Na żołnierską i patriotyczną nutę w Rawiczu. Wielkopolski konkurs chórów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W sali widowiskowej rawickiego domu kultury odbył się IV Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów.

Reklama

Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów adresowany jest do muzyków amatorów różnych grup wiekowych. Jego celem - oprócz upowszechniania walorów artystycznych polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich - jest integracja międzypokoleniowa oraz transfer wzorców kulturowych.

Głównym organizatorem imprezy był Polski Związek Chórów i Orkiestr, a prowadziła ją Dagmara Trzeciak.

Przegląd rozpoczął się od gratulacji dla rawickiego chóru „Arion”, który obchodzi 87-lecie istnienia. Prezes Wojewódzkiego Związków Chórów i Orkiestr - Tadeusz Paprocki, wręczył statuetkę i odznaczenia dyrygentowi - Adamowi Krencowi i prezesowi - Krystynie Chrobot. Była to zbiorowa Odznaka Honorowa Złota za długoletnią aktywną działalność organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym. Odznaczeni zostali również dyrektor Domu Kultury w Rawiczu - Dariusz Taraszkiewicz oraz dyrygent i chórzyści Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic, który poza kolejnością wystąpił w części konkursowej.

Potem zaprezentowały się cztery chóry dziecięce. Po ogłoszeniu wyników w tej kategorii, konkurs objął dorosłe zespoły. Wystąpiło sześć chórów.

W podsumowaniu przeglądu jurorzy zwrócili uwagę na ścisłe przestrzeganie regulaminu.

- Występy powinny się odbywać bez podkładu muzycznego, co nie zawsze było przestrzegane - stwierdził Andzrej Słowikowski. - Dopuszczalny jest dydkretny akompniament, ale bez elktorniki i podkladu z płyty. Jury w ocenie prezentowanych programów artystycznych chórów wzięło pod uwagę czystość intonacji, harmonię, kulturę dźwięku, motorykę-rytm, dynamikę, frazowanie, artykulację słowną i muzyczną,dobór i zróżnicowanie repertuaru- kontynuował. - Zachowajmy pewien pozoim artystyczny - apelował.

Wrażeniami podzieli się członek Zespołu Śpiewaczego „Góreczanki”.

- Udział w konkursie bierzemy corocznie - powiedział. - To dla nas świeto  muzyki. - Organizacja jest zawsze bardzo dobra, wszystko idzie sprawnie. Trudno nam obiektywnie ocenić nasz występ, gdyż na scenie siebie slyszymy gorzej niż publiczność i jury.

Za pierwsze miejsce nagrodą było Złote Pasmo, za drugie srebrne, a za trzecie brązowe.

W kategorii chór dziecięcych jury (Przewodniczący Rafał Ciesielski - publicysta muzyczny, menadżer kultury. Jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz szefem programowym Lubuskiego Biura Koncertowego, Danuta Jeziorowska -  nauczycielka muzyki z Chorzowa, koordynator wojewódzki Programu Śpiewająca Polska, Andrzej Słowikowski - kompozytor, aranżer, chórmistrz i wykładowca szkół muzycznych Dolnego Śląska) przyznało:

I miejsce - Chór Moderato z SP z Pakosławia pod dyrekcją Reginy Dybowskiej, II miesce ex aequo: Chór „Śpiewające skrzaty” Przedszkola w Pakosławiu pod dyrekcją Bogumiły Głowacz oraz Chór „Halinka” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konarach pod dyrekcją Joanny Krzyżosiak, wyróżnienie - Chór Fiki Miki pod dyrekcją Sławomira Gwizdka.

Kategoria zespołów dorosłych:

I miejsce - Chór Kużniczanie pod dyrekcją Olgi Łagowskiej. Dyrygentka otrzymała również nagrodę specjalną za osobność sceniczną. II miejsce - Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka, III miejsce - Chór Parafialny Magnificat parafii pw. św. Walentego w Pakosławiu pod dyrekcją Reginy Dybowskiej

Pamiątkową statuetkę otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Góreczanki” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Arkadiusza Stasiaka, Chór „Jubilat” przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Domaniowie pod dyrekcją Artura Normana, Zespół Śpiewaczy „Pod klonem” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Mieczysława Pietryki, Zespół Śpiewaczy „Włościanie” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Jana Lewandowskiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy