Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów adresowany jest do muzyków amatorów różnych grup wiekowych. Jego celem - oprócz upowszechniania walorów artystycznych polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich - jest integracja międzypokoleniowa oraz transfer wzorców kulturowych.
Głównym organizatorem imprezy był Polski Związek Chórów i Orkiestr, a prowadziła ją Dagmara Trzeciak.
Przegląd rozpoczął się od gratulacji dla rawickiego chóru „Arion”, który obchodzi 87-lecie istnienia. Prezes Wojewódzkiego Związków Chórów i Orkiestr - Tadeusz Paprocki, wręczył statuetkę i odznaczenia dyrygentowi - Adamowi Krencowi i prezesowi - Krystynie Chrobot. Była to zbiorowa Odznaka Honorowa Złota za długoletnią aktywną działalność organizacyjną i artystyczną w amatorskim ruchu muzycznym. Odznaczeni zostali również dyrektor Domu Kultury w Rawiczu - Dariusz Taraszkiewicz oraz dyrygent i chórzyści Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic, który poza kolejnością wystąpił w części konkursowej.
Potem zaprezentowały się cztery chóry dziecięce. Po ogłoszeniu wyników w tej kategorii, konkurs objął dorosłe zespoły. Wystąpiło sześć chórów.
W podsumowaniu przeglądu jurorzy zwrócili uwagę na ścisłe przestrzeganie regulaminu.
- Występy powinny się odbywać bez podkładu muzycznego, co nie zawsze było przestrzegane - stwierdził Andzrej Słowikowski. - Dopuszczalny jest dydkretny akompniament, ale bez elktorniki i podkladu z płyty. Jury w ocenie prezentowanych programów artystycznych chórów wzięło pod uwagę czystość intonacji, harmonię, kulturę dźwięku, motorykę-rytm, dynamikę, frazowanie, artykulację słowną i muzyczną,dobór i zróżnicowanie repertuaru- kontynuował. - Zachowajmy pewien pozoim artystyczny - apelował.
Wrażeniami podzieli się członek Zespołu Śpiewaczego „Góreczanki”.
- Udział w konkursie bierzemy corocznie - powiedział. - To dla nas świeto muzyki. - Organizacja jest zawsze bardzo dobra, wszystko idzie sprawnie. Trudno nam obiektywnie ocenić nasz występ, gdyż na scenie siebie slyszymy gorzej niż publiczność i jury.
Za pierwsze miejsce nagrodą było Złote Pasmo, za drugie srebrne, a za trzecie brązowe.
W kategorii chór dziecięcych jury (Przewodniczący Rafał Ciesielski - publicysta muzyczny, menadżer kultury. Jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz szefem programowym Lubuskiego Biura Koncertowego, Danuta Jeziorowska - nauczycielka muzyki z Chorzowa, koordynator wojewódzki Programu Śpiewająca Polska, Andrzej Słowikowski - kompozytor, aranżer, chórmistrz i wykładowca szkół muzycznych Dolnego Śląska) przyznało:
I miejsce - Chór Moderato z SP z Pakosławia pod dyrekcją Reginy Dybowskiej, II miesce ex aequo: Chór „Śpiewające skrzaty” Przedszkola w Pakosławiu pod dyrekcją Bogumiły Głowacz oraz Chór „Halinka” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konarach pod dyrekcją Joanny Krzyżosiak, wyróżnienie - Chór Fiki Miki pod dyrekcją Sławomira Gwizdka.
Kategoria zespołów dorosłych:
I miejsce - Chór Kużniczanie pod dyrekcją Olgi Łagowskiej. Dyrygentka otrzymała również nagrodę specjalną za osobność sceniczną. II miejsce - Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka, III miejsce - Chór Parafialny Magnificat parafii pw. św. Walentego w Pakosławiu pod dyrekcją Reginy Dybowskiej
Pamiątkową statuetkę otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Góreczanki” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Arkadiusza Stasiaka, Chór „Jubilat” przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Domaniowie pod dyrekcją Artura Normana, Zespół Śpiewaczy „Pod klonem” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Mieczysława Pietryki, Zespół Śpiewaczy „Włościanie” przy Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce pod kierunkiem Jana Lewandowskiego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.