reklama
reklama

Nagroda Kulturalna dla Witolda Adamczyka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: W. Jędrzejczak

Nagroda Kulturalna dla Witolda Adamczyka - Zdjęcie główne

foto W. Jędrzejczak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tuż przed końcem 2023 roku burmistrz Grzegorz Kubik - po zasięgnięciu opinii Kapituły Nagrody - przyznał Witoldowi Adamczykowi Nagrodę Kulturalną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
reklama

W poprzednich latach w tej dziedzinie burmistrz docenił Stowarzyszenie Spotkań Twórczych Strojownia oraz Henryka Pawłowskiego. Tym razem uhonorowano Witolda Adamczyka.
 
Witold Adamczyk od lat zawodowo i artystycznie związany jest z Rawiczem. Jest artystą malarzem (absolwent Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego w 1992 roku, doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika w 2013 roku), a na co dzień – nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka w Sierakowie (dawne Gimnazjum w Sierakowie).
 
Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Za twórczość plastyczną zdobywał nagrody, m.in. na 9., 10. i 11. Prezentacjach Leszczyńskiego Środowiska Plastycznego (Galeria BWA, Leszno), stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, Kryształową Kulę – nagrodę w dziedzinie kultury (Laury Przedsiębiorczości, Rawicz).
 
W 1998 roku był współzałożycielem rawickiej grupy artystycznej „R4”, która doprowadziła do stworzenia w mieście wystaw i plenerów, później przekształconych w Biennale Sztuki Europejskiej, następnie w Rawickie Mosty Sztuki.
 
Od kilkunastu lat jest kuratorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Kolory szarości” organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Sierakowie. W budynku tej szkoły utworzył i prowadzi do dziś Galerię „Na Piętrze”, w której organizuje wystawy sztuki współczesnej artystów związanych z Rawiczem i wybitnych plastyków współczesnych z różnych ośrodków akademickich.
 
W ostatnich latach współtworzy z Piotrem Adamczykiem, bratem bliźniakiem, unikalną koncepcję wspólnej pracy artystycznej w projekcie „Podobieństwa i różnice. Różnice i podobieństwa”. Temu projektowi i twórczości Witolda i Piotra Adamczyków poświęcony został film dokumentalny, który swoją premierę miał w roku 2023. 
 
 
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama