Drugiego dnia X Międzynarodowej Wystawy Sztuki Europejskiej „Rawicz - Rokosowo 2010” w rawickim kinie „Promień”, odbyła się konferencja „Sztuka bliska i daleka”. Na początku spotkania artystów, krytyków sztuki i publiczności, ogłoszono wyniki plebiscytu na nagrodę publiczności, ogłoszonego w czasie wernisażu. \r\n\r\nZwyciężyła rawiczanka Agata Gertchen, która jednym głosem wyprzedziła Belga Christophe Meulu. Razem głosowało 140 osób, a na zwyciężczynię swoje typy oddały 22 osoby. Agata Gertchen z rąk burmistrza Tadeusza Pawłowskiego otrzymała statuetkę zaprojektowaną przez adiunkta w Katedrze Rzeźby wrocławskiej ASP, Macieja Albrzykowskiego.
\r\nKonferencję rozpoczęła ilustrowana filmami prelekcja Krzysztofa Dobrowolskiego o sztuce wideo, zatytułowana „Ukryta Dekada”. Był to wybór prac artystów polskich stworzonych w latach 1985 – 1995. Związane są one z rozwojem technik cyfrowych oraz długofalowym projektem badawczym, edukacyjnym, edytorskim i wystawienniczym Centrum Sztuki WRO. Ma ono na celu zebranie, opracowanie i udostępnianie kompletnej i jak najbardziej reprezentatywnej liczby materiałów z tego przełomowego dla polskiej sztuki okresu.
\r\nDrugim prelegentem był pochodzący z Holandii Roger Janssen. Opowiadał o prowadzonej przez siebie w Arnhem galerii sztuki H87, która dosłownie „wychodzi na ulicę”. Niektóre z prezentacji zobaczyć można na stronie myspace.com/h87arnhem.
\r\nProfesor Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych Orest Holubets mówił o rozwoju sztuki wideo na Ukrainie oraz różnicach między szeroko rozumianą sztuką „zachodu” i „wschodu”.
\r\nJeden z wystawiających artystów, Piotr Gardecki z Wrocławia, opowiadał o swoich stypendialnych studiach w Edynburgu. Przedstawił tok zajęć, ich organizację oraz wrażenia z pobytu w Szkocji.
\r\nOd września w kinie „Promień” realizowany będzie cykl wykładów - prezentacji, dostępnych dla każdego zainteresowanego, a poświęcony sztuce współczesnej. Celem tego przedsięwzięcia, pilotowanego przez Muzeum Ziemi Rawickiej, jest przybliżenie zasobów kultury narodowej z zakresu sztuk plastycznych, dalekich od kultury masowej. Wykładowcy postarają się zaprezentować podstawy wiedzy historycznej i teoretycznej, mogące pomóc w zrozumieniu wybitnych dzieł sztuki nowoczesnej.
\r\n(WJ)