Rawicka Biblioteka Publiczna zakwalifikowała się do 8 edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”, którego organizatorem jest Fundacja BGK im. J.K.Steczkowskiego.
Powołana została przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a jej misją jest tworzenie przyjaznego, inspirującego i bezpiecznego otoczenia do rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie tej, która ma utrudniony dostęp do dóbr edukacji, nauki i kultury. RBP otrzymała dofinansowanie w wysokości 7 650 zł.
Nagrodzony przez Fundację BGK projekt RBP skierowany jest do dzieci i ich rodziców z dwóch oddziałów przedszkolnych w Dębnie Polskim. Przedsięwzięcia realizowane będą od stycznia do czerwca 2016 roku. Mają kształtować postawę proekologiczną wśród najmłodszych, angażując rodziców i społeczność lokalną. „Strażnicy Zielonego Królestwa” maja opiekować się przyrodą, dając przykład innym. Dzieci zapoznają się z zasadami panującymi w lesie, gatunkami drzew oraz zwierząt, które występują w okolicy. Realizacja projektu obejmować będzie prelekcje, zajęcia terenowe, spektakle teatralne, czy warsztaty kreatywnego recyklingu. Dzieci będą się uczyć jak segregować odpady i w jaki sposób nadawać im „drugie życie”. Stworzony zostanie „Ziołowy zakątek”, który będzie bazą do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Odbędą się pogadanki o wykorzystaniu ziół w kuchni oraz o ich dobroczynnych mocach. Dzieci odwiedzą „Nektarową kawiarenkę” u zaprzyjaźnionego pszczelarza, stworzą „Dróżkę zmysłów”, która za pomocą pozwoli na bliskie odczuwanie przyrody.
W bibliotece w Dębnie Polskim rozpoczął się pierwszy etap projektu. Podczas zajęć dzieci usłyszały o jego celach. Przejście przez „Tęczowy Tunel” oznaczało chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Tego samego dnia przeprowadzone zostały warsztaty kreatywnego recyklingu „Łyżkowa jadłodajnia dla ptaków”. Dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych z Dębna Polskiego zapoznały się z podstawowymi zasadami segregacji odpadów i z ideą recyklingu. Uczestnicy wysłuchali opowiadania „Kolorowe odpadki”, które było wstępem do zajęć. Mali ekolodzy nauczyli się rozróżniać pojemniki do segregacji. Zadaniem dzieci było przypisanie odpowiedniego pojemnika surowcom przeznaczonym do wyrzucenia. Rodzice również byli zaangażowani w zajęcia. Ich zadaniem było przejrzenie pojemnika z odpadami i wyszukanie w nim plastikowych butelek, czy metalowych puszek. Butelki te posłużyły nam do przygotowania karmników dla ptaków. Odpowiednio wycięte, pomalowane i wypełnione ziarnem dzieci zawiozą do lasu. (WJ)