Reklama

Niecodzienne szczyty rawickich budynków

Opublikowano: pt, 21 maj 2021 04:00
Autor:

Niecodzienne szczyty rawickich budynków  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dużo rawickich budynków zwieńczonych jest trójkątnym lub półkolistym frontonem. Niektóre z nich stanowią swoiste dzieło sztuki rzeźbiarskiej.

Przykładem mogą być, stojące prawie obok siebie, kamienice przy jednej z ulic. Na jednym, półokrągłym frontonie, znajduje się płaskorzeźba greckiego boga handlu Hermesa i stylizowana litera „S”. Drugi, trójkątny, zdobiony jest ornamentami roślinnymi i jakby imitacją eliptycznego kamienia szlachetnego. Jaka to ulica?

 

 

Rozwiązanie poprzedniej zagadki.

Tajemnicza płaskorzeźba męskiej głowy na Domu Wiejskim upamiętnia Huberta M., który wraz z rodziną partycypował w kupnie budynku. Zginął w wypadku 7 kwietnia 2010 r., mając zaledwie 27 lat. Płaskorzeźba jest autorstwa Romana Dworaka.

Tutaj również szczyt budynku zakończony jest trójkątnym frontonem.

*Fronton, przyczółek - niski szczyt nad portykiem, o różnym kształcie, ograniczony krawędziami bocznymi dachu dwuspadowego. Stosowany w świątyniach greckich od ok. 650 r. p.n.e. Wewnętrzne pole frontonu, gładkie lub wypełnione dekoracją rzeźbiarską, nosi nazwę tympanonu*. Jako element ornamentowy stosowany jest także jako dekoracyjne zwieńczenie obramowań okiennych i drzwiowych, portali, ołtarzy, nisz itd.

W architekturze nowożytnej spotkać można również frontony stanowiące segment kręgu, półowalne, przerywane lub gierowane.

*Tympanon - w architekturze klasycznej terminem tym określano wewnętrzne trójkątne pole pomiędzy gzymsami frontonu, gładkie lub wypełnione rzeźbą, stanowiące charakterystyczny element monumentalnych budowli Grecji i Rzymu. W reprezentacyjnej budowli antycznej trójkątny szczyt zwykle zamykał przestrzeń dachową od strony licowej (przedniej) i tylnej. Element ten występuje także w monumentalnych budynkach nowożytnych kształtowanych pod wpływem architektury antycznej (klasycyzm i eklektyzm historyczny.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.