Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Ciekawostki architektoniczne i zagadka Gołębie na rawickim niebie
Ciekawe zjawisko na niebie przed nami
Drzwi rawickich kamienic - dzieło sztuki rzemieślniczej Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Paw na szczycie szkolnego budynku Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Ozdobne bramy upiększają miasto Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Co to jest ryzalit? Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Co to jest wykusz? W budynkach, szczególnie pochodzących z XIX i początku XX wieku, dość często spotykany był tzw. wykusz*. Jego podstawowa funkcja zmieniała się z latami, oscylując między prozaicznym zastosowaniem, a swoistą ozdobą bryły budynku. (...)
Balkony, nie tylko ozdoba Zgodnie z definicją balkon to element architektoniczny budynku, nadwieszony, posiadający formę otwartą. Stanowi część składową lokalu (mieszkania) i najczęściej powiązany jest z pomieszczeniem reprezentacyjnym. (...)
Lampy oświetlają i zdobią miasto Lampy nie tylko oświetlają miasto, stanowią również swoisty element dekoracyjny. Niektóre z nich są prawdziwymi perełkami rzemieślniczego rzemiosła. (...)
Co to jest „po naszemu” antrejka? Antrejka (antrej) była bardzo popularnym elementem dawnych domów, ale jeszcze dzisiaj jakby w „unowocześnionej formie” spotka się ją w jednorodzinnych budynkach. (...)
Kolumny jako element nie tylko dekoracyjny Kolumna to pionowa podpora architektoniczna o przekroju koła lub wielokąta foremnego. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowych, stosowany w budownictwie już od czasów starożytnych. Pełni funkcje konstrukcyjne podpierając belkowanie lub łuk. Równocześnie dzięki plastycznemu opracowaniu jej (...)
W tym domu nocował prezydent Mieszczący się przy Wałach Jarosława Dąbrowskiego 31 zespół pałacowy z końca XIX wieku i przyległy do niego park (kiedyś z fontanną, obecnie mocno zniszczony wichurami), wpisane są do rejestru zabytków. (...)
Rawicz - według legendy, miasto 99. wiatraków W drugiej połowie osiemnastego stulecia Rawicz był drugim po Poznaniu największym miastem w Wielkopolsce, pod względem liczby mieszkańców. Rzemieślnicy utworzyli tu 30 cechów, w tym najliczniejszy - sukienników. Miasto był też ważnym producentem i eksporterem mąki, którą uzyskiwano w 74 (...)
Medalion i jeszcze raz tonda Na kilku budynkach w centrum Rawiczu znajdują się piękne tonda*. Niektóre wyraźnie naruszył ząb czasu, inne są w bardzo dobrym stanie i zdobią fasady. Bardzo podobny w formie jest owalny medalion*, często zamiennie również nazywany tondem. (...)
Śladami niedźwiedzia - herb Rawicz i herb miasta Poprzedni wpis na portalu odnosił się do herbów nad wejściem do ratusza. Na ozdobnym kartuszu widnieje również herb Rawicz, a ścianie wschodniej herb miasta (sam niedźwiedź). Nie są to jedyne herby związane z Przyjemskimi, które można zobaczyć na rawickich budynkach (...)
Osiem herbów nad wejściem do ratusza Nad głównym wejściem do rawickiego ratusza (od zachodu), znajduje się arkadowy portal zwieńczony gzymsem wolutowym i dekoracyjnym kartuszem z herbami: Lis Sapiehów i Łodzia Opalińskich (tarcza sercowa) . W pozostałych polach (od lewej) umieszczono znaki rodowe: Trąby Radziwiłłów, Wieniawa Leszczyńskich, (...)
Czym jest tzw. lukarna? Dość częstym elementem architektonicznym budynków, jest tzw. lukarna. Jej główne zastosowanie zmieniało się w czasie, inaczej również była projektowana. (...)
Maszkaron na secesyjnym budynku Pochodzący z XIX wieku budynek, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski Gminy Rawicz, to chyba najbardziej okazały gmach w mieście. Wyróżnia go bardzo bogata ornamentyka, co jest cechą charakterystyczną secesji*. (...)
Niecodzienne włazy studzienek kanalizacyjnych Spacerując po Rawiczu dość często na ulicach natykamy się na włazy studzienek kanalizacyjnych. Niektóre z nich mają bardzo ciekawą formę, są prawie dziełami sztuki odlewniczej. (...)
Kotwica na Osiedlu im. Bohaterów Westerplatte Na Osiedlu im. Bohaterów Westerplatte znajduje się symboliczna kotwica, ogrodzona granitowymi słupkami, połączonymi łańcuchem. Co symbolizuje? (...)