Reklama

Paw na szczycie szkolnego budynku w Rawiczu. Co oznacza?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niecodzienny element zdobniczy można zobaczyć na szczycie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawiczu przy ul Mickiewicza 5, tradycyjnie zwanej „Pod zegarem”. To paw z szeroko rozpostartym ogonem.

Siedziba szkoły to jeden z najstarszych istniejących obiektów oświatowych miasta. Główny budynek wybudowano w 1863 r., o czym świadczy data wybita na mechanizmie zegara umieszczonego na frontonie. Mniej więcej w tym samym czasie wzniesiono obiekt znajdujący się obok (zespolony obecnie łącznikiem z głównym), w którym przed II wojną światową mieściła się działająca w Rawiczu loża Johannis-loge ,,zum Tempel der Bruderliebe” (Świątynia Miłości Braterskiej). Wówczas była to ul. Wallstrasse 314. Wielkim Mistrzem loży był właściciel fabryki wyrobów papierowych i drukarni, Bruno Mazur (ul. Wały Poniatowskiego 6, skrzyżowanie z ul. Ignacego Buszy)

Według danych pochodzących z książki Ludwika Hassa ,,Masoneria polska XX w.”, rawicka loża powstała 19 października 1862 r. Dwukrotnie rejestrowano ją w sądzie pod nr 14 - 28 stycznia 1925 r. i 17 kwietnia 1928 r. Została zlikwidowana, jak większość lóż w Polsce, dekretem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, 25 grudnia 1938 r.

Paw* na szczycie budynku głównego pojawił się w latach 1930 - 1935, kiedy placówka została przebudowana. Świadczą o tym zdjęcia szkoły z roku 1930 i 1935. Na pierwszym z nich zdobień na szczycie jeszcze nie ma.

Przed zaborami była to szkoła dla dziewcząt, po 1920 r. utworzono sześcioklasową Szkołę Wydziałową, która działała do 1931 r., a w jej miejscu w 1933 r. zainaugurowała działalność Publiczna Szkoła Powszechna nr 1. Jej działalność przerwała II wojna światowa. Po zakończeniu działań wojennych naukę wznowiono już 22 lutego 1945 r., rozszerzając zakres nauczania o uzupełniające wykształcenie osób dorosłych. Szkołę Powszechną zastąpiła Szkoła Podstawowa nr 1 istniejąca do chwili obecnej. Jej patronem został Adam Mickiewicz (15 grudnia 1973 r.). W rocznicę tego wydarzenia, 14 grudnia 1974 r. placówka otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

Od 1 stycznia 2017 roku „jedynka” została włączona do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 wraz z Przedszkolem nr 2.

*Paw to ptak Junony (rzymska bogini, małżonka Jowisza). Piękny wygląd spowodował, że stał się symbolem czystości, miłości, szczęścia i sukcesu. Pawie pióra pojawiające się na herbach symbolizują wiedzę i autorytet. Kojarzony z majestatem i nieskazitelnością, paw nabrał również znaczenia empatii, dobroci i cierpliwości. Ponadto w niejednej kulturze zwierzę to postrzegane jest jako symbol miłosierdzia i troski. Symbolizuje również słońce, nieskończoność, wieczność, zmartwychwstanie, nieśmiertelność, czujność, godność, dostojność i wiosnę. Z drugiej strony z czasem zaczęły dominować cechy negatywne - pycha, próżność, puszenie się własną urodą i pompatyczność.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy