reklama
reklama

Ciekawostki architektoniczne i zagadka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Spacerując ulicami Rawicza, często można się natknąć na gołębie*, które szybują po niebie, obsiadają dachy budynków, czy też po prostu okupują rynek lub deptaki zbierając pożywienie.
reklama

Gołębie są stałymi gośćmi w centrach miast. Mają swoje ulubione miejsca, najczęściej wygrzewają się w słońcu. Czasem nad dachami kamienic zobaczyć możemy całe stada gołębi w locie. Czasem spotyka się również indywidualistów, „singlistów”. Ptaki te potrafią być jednak kłopotliwe, zwłaszcza kiedy jest ich dużo. Coraz częściej lokatorzy i właścicele budynków w centrum Rawicza umieszczają na nich fikgurki ptaków drapieżnych, na przykład kruków. Łatwo je pomylić z żywymi, gołębie się ich boją i taki budynek, parapet czy balkon omijają z daleka. I tu zagadka! Które to są budynki, gdzie się mieszczą, na których zdjęciach są przedstawione te figury?

*Już od starożytności biały gołąb był symbolem pokoju oraz pojednania. Jednym ze źródeł tego skojarzenia jest Biblia. Zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie wspomniano o nich, zawsze w pozytywnym świetle. Pierwsza wzmianka znajduje w Księdze Rodzaju, kiedy Noe wypuszcza gołębia w celu sprawdzenia czy potop ustąpił (gołębica przynosi Noemu gałązkę oliwną). W Nowym Testamencie gołąb jest oznaką czystości i symbolizuje Ducha Świętego.

Dwa gołębie symbolizują również miłość i wierność, dobierają się bowiem w pary na całe życie. Zgodę i wzajemną miłość obrazowano często w postaci dwóch gołębi stykających się dziobami, zaś wdowieństwo symbolizowano czarnymi ptakami. W Indiach gołębia o ciemnym upierzeniu uważano za zwiastun śmierci, białego powszechnie uznawano za talizman zdrowia i antidotum na zarazę. Pojawiający się w marzeniu sennym miał wróżyć szczęśliwe wydarzenie.

Gołąb, w rożnych kulturach, symbolizował niebiańską czystość, odrodzenie, uskrzydlone dążenia, natchnienie boskie, prostotę, szczerość, zazdrość, melancholię, pobożność, ofiarę, pokorę, rozkosz, prawdę, mądrość, dumę i niewinność.

Obecnie często dla uatrakcyjnienia większych imprez, wypuszcza się z klatek gołębie. Są one znakiem pokoju, podkreślają wagę plenerowych imprez.

Ciekawostki związane z gołębiami:

- Gołębia uważa się za jednego z pierwszych ptaków udomowionych.

- Już starożytni Egipcjanie używali go do przenoszenia wiadomości. Przez długie wieki spełniał rolę dzisiejszej poczty.

- Na Dalekim Wchodzie, zwierzę to jest symbolem długiego życia.

- W mitologii greckiej i rzymskiej pod postacią gołębicy ukazywano Afrodytę (Wenus) - boginię miłości.

- Inne wierzenia widziały w gołębiu symbol arcykobiecej bogini płodności: babilońskiej Isztar, kananejskiej Aszery, fenickiej Tanit, syryjskiej Atargatis, a także małoazjatyckiej Wielkiej Macierzy Bogów Kybele.

- Grecy postrzegali w gołębiu dominację duszy nad ciałem (w alchemii gołąb w ołowiu oznaczał ducha w materii).

- Wiele cywilizacji uznawało gołębia za przewodnika dusz po śmierci.

- W Syrii umieszczano nad grobowcami domki dla gołębi, które miały oznaczać ulatującą duszę ludzką.

- Wśród mahometan cieszyły się życzliwością, gdyż pomogły skutecznie odwrócić uwagę nieprzyjaciół proroka Mahometa podczas jego ucieczki do Medyny (hidżra).

- W polityce nazwę „gołębi” zazwyczaj odnosi się do zwolenników kompromisu i ugody.

- Ptak z różdżką oliwną do dzisiaj stanowił oznakę pokoju, a także harmonii.

- Jeden z najbardziej znanych rysunków Pabla Picassa to „Gołąb pokoju”.

Źródła: wszystkiesymbole.pl, Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama