reklama

Ozdobne bramy prowadzą na posesje i upiększają miasto

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ozdobne bramy prowadzą na posesje i upiększają miasto - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZ tego cyklu był już post o niecodziennych balkonach, często niezwykłych dziełach sztuki rzemieślniczej. Dzisiaj jakby kontynuacja tego tematu, kute i odlewane bramy.
reklama

O balkonach można przeczytać Tutaj

Brama (wrota) określana jest jako główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.

Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:

Warowne, jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowane od starożytności do XIX wieku. Taka brama zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną* i zwodzonym mostem, czasem z samborzem*. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.

reklama

Bramy triumfalne wznoszono od XVI wieku, na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych.

Bramy w ogrodzeniu stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Od okresu baroku, bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych. Takie ozdobne bramy, wykonane współcześnie, można w Rawiczu dość często zobaczyć

W okresie powstania miasta, do Rawicza, otoczonego fosami, prowadziły cztery bramy miejskie. Około 1840 roku zasypano fosy, zburzono bramy i założono planty. Ich przebieg i kształt określił Jan Sapieha, który w 1707 r. w swym edykcie zagwarantował drewno ze swoich lasów i cegłę z nowo powstałej cegielni na remont i budowę umocnień.

reklama

Pierwotnie miasto sięgało od wylotu dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej (z czasem powstała tutaj Brama Wrocławska) do wylotu ul. 3 Maja (Brama Poniecka / Poznańska) oraz od wylotu ul. Wojska Polskiego (okolice Pomnika Żołnierza Polskiego, Brama Wąsoska / Berlińska) do Placu Wolności. Początkowo miasto było otwarte, co oznaczało, że każdy, o dowolnej porze mógł do Rawicza wjechać i z niego wyjechać. Później rozpoczęto otaczanie zabudowy fortyfikacjami.

W 1663 roku ówczesny właściciel grodu, Jan z Bnina Opaliński, polecił rozplanować nowe, bliźniacze miasto, położone na wschód od pierwotnego Rawicza, ale w bezpośrednim sąsiedztwie starej zabudowy. Wytyczono Nowy Rynek (Plac Wolności) i nowe ulice oraz miejsce pod budowę kościoła katolickiego. Z biegiem lat zbudowano kościół i klasztor reformatów, dzisiaj nieistniejący. Stare i nowe miasto zostało otoczone wysokim wałem z ziemi i głęboką fosą. Przy wylocie dzisiejszej ulicy 17 Stycznia pobudowano Bramę Szymanowską / Wilhelmowską.

reklama

*Brona - krata drewniana (zwykle okuta żelazem) lub żelazna zamykająca wejście przez bramę w murze obronnym lub zamku. Średniowiecza brona była zawieszona na łańcuchach i unoszona, a w zamkach chroniona mostem zwodzonym i stołpem. Później zastąpiono ją organami, czyli zespołem pionowych belek opuszczanych i podnoszonych oddzielnie. Kiedyś termin ten oznaczał też bramę warowną lub strzeżone przejście graniczne.

Samborze - wieża obronna nad bramą wjazdową. W dawnej Polsce określano tak również pięterka po obu stronach bramy wjazdowej, przeznaczone na mieszkanie wrotnych stróżów, do którego schody prowadziły po wewnętrznej stronie podwórza. Niekiedy samborza takie były uzbrojone.

reklama

Źródła: Wikipedia, Janusz M. Hamielec „Wędrując po Rawiczu”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama