Reklama

Balkony, nie tylko ozdoba, ale dzieło sztuki rzemieślniczej

Opublikowano:
Autor:

Balkony, nie tylko ozdoba, ale dzieło sztuki rzemieślniczej  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Zgodnie z definicją balkon to element architektoniczny budynku, nadwieszony, posiadający formę otwartą. Stanowi część składową lokalu (mieszkania) i najczęściej powiązany jest z pomieszczeniem reprezentacyjnym.

Jest to przestrzeń użytkowa, umożliwiająca lepszy, wzrokowy kontakt z otoczeniem i rekreacyjna, stanowiąca połączenie wnętrza budynku z namiastką tarasu.

Oprócz funkcji typowo użytkowej balkon spełnia również funkcję dekoracyjną. Podziw budzą kute lub odlewane balustrady, najczęściej z roślinnymi elementami.

Zastosowanie ozdobnych wsporników i balustrad, również z innych materiałów, wpływa na wzbogacenie formy elewacji, a wysunięcie płyty balkonowej przed lico ściany i związane z tym światłocienie, na plastyczność całej bryły.

Czasem my do czynienia z psudo balkonami. Są to tylko elementy ozdobne, bez funkcji użytkowej.

Balkony i loggie* sygnalizują treść budynku i podkreślają jego mieszkalny charakter.

W niektórych budynkach spotyka się łączenie balkonów i loggii. Stanowi to bardzo ciekawy element architektoniczny.

Balkony stosowane były już w starożytności, ich ślady odnaleziono w budynkach znajdujących się w Pompejach czy Ostii. Stosowano je w architekturze średniowiecznej i renesansowej. W okresie baroku stanowiły element konstrukcyjny w pałacach, w późniejszym okresie stały się charakterystyczne dla budownictwa mieszkaniowego. Najstarsze balkony wykonywane były zwykle z drewna lub z kamienia, od XIX wieku do ich konstrukcji zaczęto stosować żeliwo, a następnie stal i beton.

*Loggia - wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych. Loggia może być jedno lub wielokondygnacyjna, otwarta lub zamknięta (przeszklona). We współczesnych budynkach, zazwyczaj tylko jednokondygnacyjna, spełnia funkcję balkonu.

Balkon przynależy do części zewnętrznej budynku, ponieważ jest elementem nadwieszanym. Dzięki nadwieszeniu ma on formę otwartą, a zabezpieczeniem przed wypadnięciem są balustrady. Loggia jest schowana we wnęce i ma zazwyczaj formę zamkniętą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy