Jest to przestrzeń użytkowa, umożliwiająca lepszy, wzrokowy kontakt z otoczeniem i rekreacyjna, stanowiąca połączenie wnętrza budynku z namiastką tarasu.
Oprócz funkcji typowo użytkowej balkon spełnia również funkcję dekoracyjną. Podziw budzą kute lub odlewane balustrady, najczęściej z roślinnymi elementami.
Zastosowanie ozdobnych wsporników i balustrad, również z innych materiałów, wpływa na wzbogacenie formy elewacji, a wysunięcie płyty balkonowej przed lico ściany i związane z tym światłocienie, na plastyczność całej bryły.
Czasem my do czynienia z psudo balkonami. Są to tylko elementy ozdobne, bez funkcji użytkowej.
Balkony i loggie* sygnalizują treść budynku i podkreślają jego mieszkalny charakter.
W niektórych budynkach spotyka się łączenie balkonów i loggii. Stanowi to bardzo ciekawy element architektoniczny.
Balkony stosowane były już w starożytności, ich ślady odnaleziono w budynkach znajdujących się w Pompejach czy Ostii. Stosowano je w architekturze średniowiecznej i renesansowej. W okresie baroku stanowiły element konstrukcyjny w pałacach, w późniejszym okresie stały się charakterystyczne dla budownictwa mieszkaniowego. Najstarsze balkony wykonywane były zwykle z drewna lub z kamienia, od XIX wieku do ich konstrukcji zaczęto stosować żeliwo, a następnie stal i beton.
*Loggia - wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych. Loggia może być jedno lub wielokondygnacyjna, otwarta lub zamknięta (przeszklona). We współczesnych budynkach, zazwyczaj tylko jednokondygnacyjna, spełnia funkcję balkonu.
Balkon przynależy do części zewnętrznej budynku, ponieważ jest elementem nadwieszanym. Dzięki nadwieszeniu ma on formę otwartą, a zabezpieczeniem przed wypadnięciem są balustrady. Loggia jest schowana we wnęce i ma zazwyczaj formę zamkniętą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.