Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Drzwi rawickich kamienic - dzieło sztuki rzemieślniczej Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Co to jest ryzalit? Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Co to jest wykusz? Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Balkony, nie tylko ozdoba Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Co to jest „po naszemu” antrejka? Ciekawostki architektoniczne Rawicza
Kolumny jako element nie tylko dekoracyjny Ciekawostki architektoniczne Rawicza
W tym domu nocował prezydent Mieszczący się przy Wałach Jarosława Dąbrowskiego 31 zespół pałacowy z końca XIX wieku i przyległy do niego park (kiedyś z fontanną, obecnie mocno zniszczony wichurami), wpisane są do rejestru zabytków. (...)
Medalion i jeszcze raz tonda Na kilku budynkach w centrum Rawiczu znajdują się piękne tonda*. Niektóre wyraźnie naruszył ząb czasu, inne są w bardzo dobrym stanie i zdobią fasady. Bardzo podobny w formie jest owalny medalion*, często zamiennie również nazywany tondem. (...)
Śladami niedźwiedzia - herb Rawicz i herb miasta Poprzedni wpis na portalu odnosił się do herbów nad wejściem do ratusza. Na ozdobnym kartuszu widnieje również herb Rawicz, a ścianie wschodniej herb miasta (sam niedźwiedź). Nie są to jedyne herby związane z Przyjemskimi, które można zobaczyć na rawickich budynkach (...)
Osiem herbów nad wejściem do ratusza Nad głównym wejściem do rawickiego ratusza (od zachodu), znajduje się arkadowy portal zwieńczony gzymsem wolutowym i dekoracyjnym kartuszem z herbami: Lis Sapiehów i Łodzia Opalińskich (tarcza sercowa) . W pozostałych polach (od lewej) umieszczono znaki rodowe: Trąby Radziwiłłów, Wieniawa Leszczyńskich, (...)
Czym jest tzw. lukarna? Dość częstym elementem architektonicznym budynków, jest tzw. lukarna. Jej główne zastosowanie zmieniało się w czasie, inaczej również była projektowana. (...)
Niecodzienne włazy studzienek kanalizacyjnych Spacerując po Rawiczu dość często na ulicach natykamy się na włazy studzienek kanalizacyjnych. Niektóre z nich mają bardzo ciekawą formę, są prawie dziełami sztuki odlewniczej. (...)
Róża Lutra na rawickim kościele. Bardzo ciekawym elementem architektonicznym jest płaskorzeźba zdobiąca główne wejście do poewangelickiego kościoła św. Andrzeja Boboli (do 1945 r. ewangelickiego zboru św. Trójcy). Jej środek to Róża Lutra - symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. (...)
Maszkarony, ciekawe kolumny i charakterystyczny balkon Przy rawickim rynku, na wylocie ulicy Królowej Jadwigi, mieści się jedna z najbardziej okazałych kamienic - tradycyjnie zwana „Pod Filarami”. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków. (...)
Płaskorzeźby - kadeckie słońce i orły w locie Jednym z bardziej okazałych i pięknych budynków w Rawiczu jest szpital powiatowy. Mieści się w byłym gmachu szkolnym Korpusu Kadetów nr 2*. Został zbudowany w latach 1926 - 1928, a koszty budowy poniósł magistrat miasta. (...)
Tajemnicza płaskorzeźba męskiej głowy Na przestrzeni XVII - XIX w. ulica 17 Stycznia, początkowo zabudowana drewnianymi domami, wypełniła się murowanymi budynkami. Jednym z najstarszych domów przy tej ulicy jest prawdopodobnie kamienica pod numerem 37. (...)
Trzy wiatrowskazy na jednym domu Patrząc na dachy rawickich kamienic, wzrok potyka się o las anten telewizyjnych. Wśród nich czasem dostrzec można bardzo ciekawe, dekoracyjne elementy architektoniczne - wiatrowskazy*. (...)
Kamienica z rzeźbionym okapem Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku budynek przy jednej z rawickich ulic, charakteryzuje się pięknym, drewnianym rzeźbionym okapem*. Jest prawdziwie mistrzowska snycerska robota. (...)
Piękny fryz na jednej z kamienic Niecodzienny, piękny czteroczęściowy fryz* zdobi jeden z rawickich, dwupiętrowych budynków. Trzy części ułożone są obok siebie u samego szczytu, czwarta z półkolistym dołem nad kutym balkonem. (...)
Ciekawostki architektoniczne Rawicza Przy jednej z rawickich ulic mieści się piękny, okazały gmach, na którego szczycie można zobaczyć datę budowy - 1885 - oraz herb miasta, pannę na niedźwiedziu. (...)