Reklama

Co to jest ryzalit? Czym się różni od absydy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Włodzimierz Jędrzejczak

Co to jest ryzalit? Czym się różni od absydy?  - Zdjęcie główne

Dom Kultury w Rawiczu | foto Włodzimierz Jędrzejczak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jednym z bardzo ciekawych i i efektownych elementów architektonicznych jest ryzalit*. Spotykamy go głównie w reprezentacyjnych budynkach z początku XX wieku.

W Rawiczu zobaczyć można zaledwie kilka budynków z typowym ryzalitem, są ewenementem.

Płaski, nieznacznie wystający przed lico sąsiadującej ściany ryzalit określany bywa jako pseudoryzalit. Silnie wysunięte i wyraźnie wyodrębnione partie budynku stanowią natomiast skrzydła.

Zarówno ryzalit, jak i pseudoryzalit, łączy w sobie bryła rawickiego szpitala.

W dużym uproszczeniu, swoistą odmianą ryzalitu jest absyda.

Ten element architektoniczny występuje w obu rawickich kościołach.

*Ryzalit - część budynku wysunięta ku przodowi na wysokości wszystkich kondygnacji. Występ z lica w elewacji gmachu może znajdować się w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, ale stanowi jego organiczną część. W rzucie poziomym ryzalit może mieć kształt prostokąta lub półkola. Popularny od renesansu w architekturze pałaców, później stosowany także przy budowie domów wielorodzinnych. W budynkach reprezentacyjnych w środkowym ryzalicie fasady znajduje się główne wejście do budowli, natomiast w tylnej elewacji wyjście na taras lub ogród. Ryzalit ożywia elewację i zwiększa powierzchnię pomieszczeń.

*Apsyda - pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły budynku, często świątyni i otwarte do jej wnętrza. Zazwyczaj zamyka prezbiterium, czasem nawy boczne i ramiona transeptu lub westwerk. Apsyda jest zwykle mniejsza lub równa bryle części budynku, która jest przez nią zamknięta. Występowała już w architekturze rzymskiej, stąd przejęta przez chrześcijaństwo.

Źródło: Wikipedia

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy