reklama

Zdarza się, że za zmarłą dziewicą trzydzieści ptaków posyłają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zdarza się, że za zmarłą dziewicą trzydzieści ptaków posyłają - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura"Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy" z 5 stycznia 1853 roku, w dziale „Rozmaitości” zamieścił kilka notek, niektóre określić można jako dość humorystyczne ciekawostki.
reklama

W pierwszej notce - „Nawa gałąś przemysłowa” - czytamy o „profesorze z New - York”, znawcy poezji i muzyki, który „za małe wynagrodzenie” nadaje dzieciom „mile brzmiące imiona”.

Druga notka traktuje o wynalazku strzemion*, które nieznane były Rzymianom. w czasach rzymskich ułatwieniem przy wsiadaniu na konia były rozmieszczone przy drogach duże kamienie, co - jak czytamy - było ponoć pomysłem Kajusa Gachusa.

Trzecia notka „Piękny zabobon” mówi o ciekawym obyczaju „Seneka Indyanów”*. Gy umiera dziewica zamykają młodego ptaka w klatce i czekają, aż zacznie śpiewać. Wtedy klatkę stawiają na grobie zmarłej, „polecają mu pozdrowienia i pocałunki i grzeczności dla niéj” i wypuszczają ptaka. Gdy odleci wierzą, że „dójdzie do krainy duchów” i zaniesie pozdrowienia. Ciekawe jest zakończenie notki: „Zdarza się, że za zmarłą dziewicą dwadzieścia i trzydzieści takich ptaków posyłają”.

reklama

O innych ciekawostkach z rożnych epok i stron świta, zamieszczonych w Rawicko-Krobskim Dzienniku Powiatowym, można przeczytać TUTAJ

*Strzemię wynaleziono na początku IV wieku na pograniczu dzisiejszej Korei i Chin. Udoskonalone przez Alanów, szybko weszło do powszechnego użytku. W Europie pojawiło się w VI wieku, najpierw na ziemiach Cesarstwa Bizantyńskiego za pośrednictwem migrujących z głębi azjatyckich stepów Awarów. Do Europy Zachodniej dotarło w okresie hegemonii państwa Franków na przełomie VIII/IX wieku poprzez kontakty z Pieczyngami. W całej Europie łacińskiej strzemię upowszechniło się około 1000 roku, głównie dzięki nowej technice konnej walki Normanów osiadłych w północnej Francji. Upowszechnienie strzemion wraz z ewolucją siodeł (sztywne, wysokie łęki) spowodowało rozwój jazdy walczącej kopią, która w XII wieku przekształciła się w rycerstwo.

reklama

*Senekowie - plemię Indian północnoamerykańskich należące do Ligi Irokezów. W przeszłości zamieszkiwali tereny w okolicy Wielkich Jezior, najdalej na zachód ze wszystkich sześciu plemion konfederacji irokeskiej. Obecnie ich liczbę szacuje się na 15 - 25 tys.

Źródło: Wikipedia

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama