Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Junak - nie tylko motocykl Drugie życie rawickich gazet
Jak chronić drzewa przed mrówkami Drugie życie rawickich gazet
Jak chronić drzewa przed gąsienicami Drugie życie rawickich gazet
Guano jako nawóz Drugie życie rawickich gazet
Do zadziwienia piękne perki Drugie życie rawickich gazet
Wyborny kit drzewny i maść Drugie życie rawikich gazet
Koguty po cenie ulgowej dla małorolnych „Orędownik powiatu rawickiego” z 31sierpnia1934 r., zamieścił ogłoszenie „Przydział kogutów rasowych”. Ten „przydział” po cenach ulgowych dotyczył „zasadniczo wyłącznie małorolnych”. (...)
Rolniku, szefle są nielegalne! Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 28 stycznia 1857 r. zamieścił ogłoszenie informujące, że „używanie dawnych polskich szefli (wiertel) tak w publicznych jakoli też prywatnych stosunkach handlowych, zupełnie zakazanem jest”. Jednocześnie opublikowano notkę „O defraudowaniu miar”. (...)
Czarnuszka - pasza dla pszczół Coraz większą popularność, nie tylko jako przyprawa, zyskuje nieco zapomniana czarnuszka ogrodowa*. Okazuje się, że może również służyć jako doskonała pasza dla pszczół. Pisze o tym Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy z 28 września 1859 roku. (...)
„Kley z gaśnikiem” jako pasza Rawicko - Krobski Dziennik Powiatowy z 15 sierpnia 1860 r. w dziale „Nie urzędowe interessa” zamieścił informację zatytułowaną „Kley jako pasza dla krów dojnych”. (...)
„Puśkarz” oraz handel „mięsa i kiszek” Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 15 października 1862 r. zamieścił ciekawe ogłoszenia o nowych punktach usługowych. Najbardziej intrygujące jest - „Doniesienie o osiedleniu”. To „doniesienie” wystosował „puśkarz”*. (...)
Opuchłość na łopatce Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 19 lutego 1862 r. zamieścił informację, podpisaną przez burmistrza Dubina*, Mikscha, opisującą operacje chirurgiczne przeprowadzone przez jutrosińskiego lekarza, dra Lachmanna. (...)
Jedzcie pyry w każdej postaci! Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 marca 1854 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił radę „Nowe postępowanie względem powiększenia dochodu ziemniaków” (...)
Jak rozpoznać dobry gatunek wełny? Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 14 maja 1862 r. zamieścił ciekawą wzmiankę, zatytułowaną „Odłączenie bawełny i konopia od wełny”. Rada może być aktualna jeszcze dzisiaj, chociaż współcześnie stosuje się inne metody. (...)
Jak „zapobiedz cieczeniu” żywicy Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 marca 1854 r. w dziale „Rozmaitości” zamieścił radę co czynić w przypadku wycieku żywicy z drzew owocowych. (...)
Zbieraj wąsionki, bo pójdziesz do więzienia Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 marca 1854 r. zamieścił notkę dotyczącą obowiązku „tępienia wąsionek”. Za niedopełnienie tego nakazu groziła kara pieniężna lub nawet więzienie. (...)
Dwie rady, nie od parady Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 22 marca 1854 roku, w dziale „Rozmaitości” zamieścił dwie bardzo ciekawe rady. Pierwsza odnosi się do karmienia pszczół, druga - do pielęgnacji róż cieplarnianych. (...)
Niebędzie rdza w pszenicy Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 22 marca 1854 roku, w dziale „Rozmaitości” zamieścił wskazówki, co robić, by ustrzec się od choroby pszenicy zwanej rdzą. Tytuł notatki jest bardzo sugestywny - „Niebędzie rdza w pszenicy”. (...)
Co robić „dla wybornej urodzajności zboża”? Ciekawy przepis na „Przyprawienie zboża do siewu dla wybornej urodzajności” podaje Rawicko-Krobski Dziennik Powiatowy z 8 sierpnia 1860 roku w dziale „Nieurzędowe interessa”. (...)
Do bielenia drzew dodaj krowieńca „Orędownik powiatu rawickiego” z 12 marca 1931 roku zamieścił poradę dotyczącą bielenia i czyszczenia drzew owocowych. Proces ten jest jednym z podstawowych pielęgnacyjnych i dezynfekujących zabiegów sadowniczych. (...)