Numeracja domów w Rawiczu wielokrotnie się zmieniała, trudno ustalić z całą pewnością, które to są obecnie budynki. Nie wszystkie są zaznaczone na mapie Rawicza z lat 1910 - 1920 „Plan der Stadt Rawitsch” wykonanej przez Juliusa Urbitscha, ani na mapie katastralnej z lat międzywojennych.
Pierwsze ogłoszenie zamieścił M. Bartkowiak, „krawiec męzki”, podając adres zakładu: „u;lica kowalska Nr. 645, u pana stolarza Meissner.”. Niemeiecka nazwa tej ulicy to Schmiede Strasse 645 (Kowalska 645) - budynek nie istnieje, był drugi po prawej stronie przy skrzyżowaniu ulic Podzamcze i Kardynała Wyszyńskiego, idąc w stronę plant od ulicy 17 Stycznia.
M. Bartkowiak ogłasza: Wysokiej szlachcie i szanownej publiczności... donoszę niniejszym uniżenie, że w miejscu jako krawiec męzki dla wojskowych i cywilistów osiadłem”. Reklamuje się doświadczeniem i wiedzą fachową „zdobytą po wielkich miastach”.
Drugie ogłoszenie jest bardzo treściwe, krótkie, bez zbędnych ozdobników”. „Osiadlem w miejscu i mieszkam na rynku Nr 20. Rady s poieszkaniu mejem udzialam od 8 – 9 z rana i od 3 – 5 po południu” Ogloszenie podpisano „Dr Guatav Windmûller, lekarz pratyczny, chirurg i akuszer”.
Były Rynek 20, jest to obecna kamienica 23 lub 24.
Trzecie ogłoszenie również dotycz czy „osiedlenia się”. Zamieścił je „Karól Jänsch, garncarz”. Podobnie jak „kaowiec mężki” reklamuje się, że doświadczenie zdobywał „po wielkich miastach”. Jednocześnie oferuje „mierne ceny” za usługi. Adres zahkaldu podaje jako: ulica szrlotowska Nr. 272”. Bryla to ówczesna Charlotten Starsse (obecnie ul . Marii Konopnickiej). Ten budynek już nie istnieje.
W tym miejscu stoi obecnie blok mieszkalny na skrzyżowaniu Wałów Kościuszki i ulicy Marii Konopnickiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.