reklama

Wędrówka śladami niedźwiedzia - herb Rawicz i herb miasta

Opublikowano:
Autor:

Wędrówka śladami niedźwiedzia - herb Rawicz i herb miasta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPoprzedni wpis na portalu odnosił się do herbów nad wejściem do ratusza. Na ozdobnym kartuszu widnieje również herb Rawicz, a ścianie wschodniej herb miasta (sam niedźwiedź). Nie są to jedyne herby związane z Przyjemskimi, które można zobaczyć na rawickich budynkach i nie tylko budynkach.
reklama

Trzeba wyraźnie rozróżnić herb Rawicz i herb miasta Rawicz. Wywodzą się z tego samego źródła, ale różnica jest zasadnicza.

Herb Rawicz (Rawa, Ursyn, Ursowic, Panna na niedźwiedziu, Miedźwiada, Miedźwioda, Niedźwiada, Niedźwiadek, Niedźwieda, Niedźwioda, Rawic, Rawita) - polski herb szlachecki, noszący zawołanie Rawa. Używany zarówno w Koronie, jak i na Litwie, Rusi i w Rosji. Według pierwszej wersji, początkowo przysługiwał jakoby polskim potomkom czeskich Wrszowców, druga (według Kaspra Niesieckiego - „Herbarz polski”) „lepsza” wersja podaje, że bardziej prawdopodobne jest polskie (jeszcze z czasów pogańskich) pochodzenie rodów posługujących się herbem Rawicz.

reklama

Opis skonstruowany współcześnie brzmi następująco: Na tarczy w polu złotym na niedźwiedziu kroczącym, czarnym, panna w czerwonej sukni, rozczesana w koronie złotej. W klejnocie między dwoma rogami jelenimi pół niedźwiedzia czarnego, wspiętego, z różą czerwoną w prawej łapie. Labry herbowe czerwone, podbite złotem.

Herb miasta Rawicz przedstawia na złotej tarczy czarnego niedźwiedzia z uniesioną do góry przednią prawą łapą na zielonej murawie. Wizerunek herbowy nawiązuje do herbu rodowego Rawicz, założyciela miasta - Adama Przyjemskiego.

reklama

Herb Rawicz można zobaczyć na dwóch budynkach. Jednym z nich jest ratusz, a drugim? Poznajecie ten budynek?

Herb miasta Rawicz spotyka się częściej. Znajduje się na budynkach dom kultury, kamienica na rynku, OSiR), a także na „Orliku”.

reklama

Zobaczyć go można również na starej stacji wodociągowej w Świniarach, wschodniej ścianie ratusza i wiatrowskazie. Umieszczono go także na włazach kanalizacyjnych (rynek). 

Spotykamy go również w mniej oczywistych okolicznościach, między innymi na tabliczkach z nazwami ulic.

Osobną kwestią pozostaje wizerunek samego niedźwiedzia. Najbardziej znana jest rzeźba przy Wałach Kościuszki (fontanna), drugi ma stanąć na rynku. Niedźwiedzia można również zobaczyć na zadaszeniu „Orlika”, jest też taki mural.

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama