Reklama

Rawicz. W tym domu nocował prezydent

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicz. W tym domu nocował prezydent - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mieszczący się przy Wałach Jarosława Dąbrowskiego 31 zespół pałacowy z końca XIX wieku i przyległy do niego park (kiedyś z fontanną, obecnie mocno zniszczony wichurami), wpisane są do rejestru zabytków.

Reklama

Neoklasycystyczny budynek z piętrową przybudówką od strony wschodniej na bogato zdobioną frontową, południową fasadę. Szczególna uwagę zwracają dekoracyjne festony* na szczycie, między którymi są okrągłe okienka strychu i tonda z kobiecymi głowami.

Główne wejście od strony południowej to portyk kolumnowy (cztery jońskie kolumny), a nad nim znajduje się balkon z pilastrami*.

Przez pewien czas w tym budynku (XIX wiek) mieścił się Instytut Przygotowawczy Seminarium Nauczycielskiego. Posiadłość należała do rodziny Pollacków, właścicieli fabryki tytoniu i tabaki. Tuż po II wonie światowej była to willa Urzędu Bezpieczeństwa.

Prawdopodobnie w tym budynku nocował prezydent Ignacy Mościcki podczas wizyty w Rawiczu, 25 maja 1929 roku.

Wcześniej, tego samego dnia, przybył do Miejskiej Górki, gdzie zwiedził cukrownię. Spotkał się z jej dyrektorem - Drzewieckim, swoim kolegą z czasów młodości.

Prezydentowi Mościckiemu podczas wizyty towarzyszyli wysokiej rangi urzędnicy państwowi i oficerowie wojska polskiego - m. in. minister Karol Niezabytowski, pułkownik Jan Głogowski i szambelan Edward Potworowski.

Źródło:Henryk Pawłowski „Rawicz. Przewodnik po starówce”

*Feston - dekoracyjnie upięta tkanina (draperia) lub element dekoracyjny przedstawiający fragment tkaniny, wieniec z kwiatów, roślin lub owoców swobodnie zwieszający się z dwóch punktów zaczepienia.

*Portyk - część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna, czasami zwieńczony frontonem.

*Pilaster - element architektoniczny w formie płaskiego filara, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy