Neoklasycystyczny budynek z piętrową przybudówką od strony wschodniej na bogato zdobioną frontową, południową fasadę. Szczególna uwagę zwracają dekoracyjne festony* na szczycie, między którymi są okrągłe okienka strychu i tonda z kobiecymi głowami.
Główne wejście od strony południowej to portyk kolumnowy (cztery jońskie kolumny), a nad nim znajduje się balkon z pilastrami*.
Przez pewien czas w tym budynku (XIX wiek) mieścił się Instytut Przygotowawczy Seminarium Nauczycielskiego. Posiadłość należała do rodziny Pollacków, właścicieli fabryki tytoniu i tabaki. Tuż po II wonie światowej była to willa Urzędu Bezpieczeństwa.
Prawdopodobnie w tym budynku nocował prezydent Ignacy Mościcki podczas wizyty w Rawiczu, 25 maja 1929 roku.
Wcześniej, tego samego dnia, przybył do Miejskiej Górki, gdzie zwiedził cukrownię. Spotkał się z jej dyrektorem - Drzewieckim, swoim kolegą z czasów młodości.
Prezydentowi Mościckiemu podczas wizyty towarzyszyli wysokiej rangi urzędnicy państwowi i oficerowie wojska polskiego - m. in. minister Karol Niezabytowski, pułkownik Jan Głogowski i szambelan Edward Potworowski.
Źródło:Henryk Pawłowski „Rawicz. Przewodnik po starówce”
*Feston - dekoracyjnie upięta tkanina (draperia) lub element dekoracyjny przedstawiający fragment tkaniny, wieniec z kwiatów, roślin lub owoców swobodnie zwieszający się z dwóch punktów zaczepienia.
*Portyk - część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna, czasami zwieńczony frontonem.
*Pilaster - element architektoniczny w formie płaskiego filara, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.