Reklama

Osiem herbów nad wejściem do rawickiego ratusza

Opublikowano: czw, 26 sie 2021 06:57
Autor:

Osiem herbów nad wejściem do rawickiego ratusza - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Nad głównym wejściem do rawickiego ratusza (od zachodu), znajduje się arkadowy portal zwieńczony gzymsem wolutowym i dekoracyjnym kartuszem z herbami: Lis Sapiehów i Łodzia Opalińskich (tarcza sercowa) . W pozostałych polach (od lewej) umieszczono znaki rodowe: Trąby Radziwiłłów, Wieniawa Leszczyńskich, Śreniawa (Szreniawa - odwrócony) Lubomirskich, Rawa (Rawicz) Przyjemskich, Topór Tarłów i Doliwa Rozdrażewskich.

Reklama

Rawicki ratusz (drewniany) wybudowano ok. 1683 roku. Przed nim, od strony zachodniej , umieszczony był pręgierz*. Budynek spalony został w 1707 roku. Obecny murowany, zbudowany został w latach 1753 -1756 wg projektu architekta Leopolda Ostritza z Trzebnicy, staraniem właścicielki Katarzyny z Sapiehów Sapieżyny. Odrestaurowano go w 1853 r. i 1967 r.

W przeszłości, pomieszczenia ratusza pełniły różne funkcje. Tuż po wybudowaniu na parterze, w sieni, do której wiodły dwie bramy wejściowe (ratusz był otwarty na przestrzał), znajdowały się stragany z solą. Od wschodu rozlokowano jatki (sklepy), piekarnie, od zachodu wagę miejską, a od północy wydzielono pomieszczenie dla stróży nocnych. Na piętrze urzędowały władze miejskie, a dwa pomieszczenia zajmowała komora celna. Z upływem lat zlikwidowano sklepiki i urząd celny. W części parteru rozlokowano areszt miejski.

Herby nad głównym wejściem związane są z koligacjami rodzinnymi Sapiehów i historią Rawicza.

 

Tak wyglądają w opracowaniu graficznym.

Drugiej bramy wejściowej, od wschodu, już nie ma. Nad dawnym wejściem (obecnie okienna wnęka) znajduje się kartusz z herbem Rawicza i datą 1754.

Ciekawostką jest fakt, iż w 1783 r. staraniem Krystiana Styeglera, ówczesnego burmistrza miasta, założono na rawickim ratuszu pierwszy w Polsce piorunochron.

*Pręgierz to słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar. Wiązano do niego różnego rodzaju przestępców, głównie oszustów dla pokazania ich ludowi, a także skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta. Nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem. W mniejszych miastach były pręgierze drewniane, w większych kamienne.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.