O niecodziennych drzwiach, klamkach i kołatkach już pisaliśmy. Można o tym przeczytać TUTAJ. Dzisiaj następna porcja zdjęć, tym razem pięknych drzwi.
Najbardziej „reprezentacyjny” pod tym względem jest obszar wewnątrz plant, czyli Osiedle Stare Miasto, szczególnie ulice 17 Stycznia i Wojska Polskiego. Najczęstszym elementem zdobiącym „stare” drzwi są drewniane, rzeźbione okładziny, kute lub odlewane motywy roślinne, czy odzwierzęce. Czasem jednak zobaczyć można zupełnie inne detale.
Unikatem są drzwi z rzeźbami kobiecych głów (anioły, może święte), które jakby czuwały nad szczęściem i pomyślnością domowników. Jedna jest wykonana w drewnie (ulica Konopnickiej), druga w kamieniu (ul. Wojska Polskiego).
Zupełnie niecodzienny jest portal budynku przy Rynku 27. Piętrową kamienicę wzniesiono w końcu XVIII w. - w miejscu wcześniejszego domu, który spłonął w 1707 r., w pożarze wywołanym przez wojska rosyjskie. Przebudowano go jeszcze w XVIII w., a w pierwszej połowie XIX nadano ostateczny wygląd fasadzie. Ozdobne drzwi ujęte są w portal z korynckimi pilastrami po bokach, a łuk nad nimi zdobi metalowy herb Rawicza. W okresie międzywojennym w tym budynku znajdował się dom komisowo-handlowy Ignacego Straburzyńskiego, a Paweł Fabiś prowadził skład towarów kolonialnych, destylarnię i winiarnię. Po II wojnie światowej był tam m.in. Dom Chleba (lata 70.).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.