Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu (21 osób) wzięli udział w nietypowej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Martyrologii w Żabikowie koło Lubonia.
Usłyszeli informacje dotyczące kultury Żydów polskich i ich historii, oglądali fragmenty żydowskiego pisma świętego Tory, dowiedzieliśmy się m. in. co to jad (przyrząd liturgiczny w judaizmie - pałeczka z zakończeniem w kształcie dłoni, ułatwiająca wskazywanie i czytanie fragmentów Tory), jarmułka lub kipa (nakrycie głowy noszone przez Żydów, okrywające włosy i szczyt głowy), menora (świecznik liturgiczny), czym jest Szabat i co znaczy koszerny.Poznali również najważniejsze żydowskie święta i zwyczaje z nimi związane. Okazało się, że wielu noblistów i znanych aktorów ma żydowskie pochodzenie np. Maksymilian Faktorowicz, założyciel firmy kosmetycznej Max Faktor, fizyk Albert Einstein, reżyser Steven Spielberg i wielu innych. W drugiej części lekcji uczniowie usłyszeli o historii obozów pracy przymusowej dla Żydów w Wielkopolsce w okresie II wojny światowej.
Po prelekcji obejrzeli film „Stadion”, który był podsumowaniem lekcji o obozach pracy. Młodzież zwiedziła także dwie wystawy stałe, pierwszą zatytułowaną „Reichsautobahn. Obozy pracy przymusowej dla Żydów 1941-1943” i drugą „Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy w Żabikowie”.
Ostatnim akordem wizyty było zapalenie znicza i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym więźniów obozów pracy. Wizyta w Muzeum Martylorogii w Żabikowie była związana z przygotowaniem grupy polskiej do udziału w polsko - niemieckim projekcie „Zachować pamięć”, który realizowany będzie w maju. Jego głównym celem będzie wizyta w Auschwitz i zwiedzanie Krakowa śladami „Listy Schindlera”.