Plan obchodów
Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych są tradycyjnie organizowane przez gminę Rawicz we współpracy ze starostwem powiatowym. Urzędnicy przedstawili następujący plan ochodów:
- 9:45 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez przedstawicieli gminy i powiatu w miejscach pamięci związanym z okresem stalinowskim: Kwatera „Za Murem” na Cmentarzu Parafialnym w Rawiczu, Tablica upamiętniająca ppłk. Łukasza Cieplińskiego - Szpital Powiatowy w Rawiczu, Tablica upamiętniająca więźniów politycznych okresu 1945-56 - Pomnik Żołnierza Polskiego, Obelisk upamiętniający więźniów politycznych - ul. Ogrodnicza w Rawiczu, Tablica upamiętniająca Bronisława Jasiczaka - Komendanta Organizacji Antykomunistycznej Rejonu Sarnowa - Ratusz w Sarnowie.
- 10:30 Projekcja filmu „Więzienie” - Kino Promień w Rawiczu
- 11:00 Wystawa „Zaplute karły reakcji” oraz rawickie miejsca represjonowania okresu 1945-56- hol Szkoły Podstawowej w Sierakowie
- 12:00 Uroczystości głównie przy murze Zakładu Karnego w Rawiczu
Utrudnienia
W związku z obchodami, gmina Rawicz wydała komunikat odnośnie utrudnień na jednej z ulic w centrum.
- Informujemy, że w związku z organizacją obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2024 r. (piątek) w godz. od 11:00 do 13:00 wyłączony zostanie odcinek ul. 17 Stycznia od ronda Księdza Zakrzewskiego (byłe Tesco) do ul. Podzamcze. Za tymczasowe utrudnienia przepraszamy - czytamy w ogłoszeniu.
Kim byli "Żołnierze wyklęci"?
"Żołnierze wyklęci" byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku - po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.