Jak relacjonuje Urszula Rewera-Kostka, przedstawicielka Towarzystwa Współpracy Jutrosin-Potigny, pobyt we Francji rozpoczął się od ciepłego powitania i zakwaterowania u francuskich rodzin. Jak zawsze, gospodarze okazali ogromną gościnność i otwartość, co pozwoliło na pogłębienie relacji i poznanie codziennego życia mieszkańców Normandii, ich kultury i tradycji.
Odkrywanie Normandii i hołd bohaterom
Program wizyty obfitował w liczne atrakcje turystyczne i kulturalne.
- Nasza delegacja odwiedziła malownicze miejscowości takie, jak Bagnoles-de-l'Orne, Domfront, a także urokliwy zamek w Carrouges. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Ceramiki w miejscowości Ger oraz lokalnej produkcji cydru w Clécy-sur-Orne - opowiada przedstawicielka towarzystwa.
Dodała, że ogromnym przeżyciem dla całej grupy była wizyta na Wzgórzu 264 w Montormel - miejscu, które odegrało kluczową rolę w bitwie pod Falaise.
- To właśnie tam, dzięki odwadze i determinacji żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, domknięto tzw. kocioł normandzki, co przyczyniło się do przełomu w II wojnie światowej. Dla Polaków to miejsce jest nie tylko polem bitwy, ale symbolem dumy z bohaterstwa polskich żołnierzy - wskazuje Urszula Rewera-Kostka.
Dla jutrosińskiej delegacji równie poruszającym momentem była wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym w Urville-Langannerie - największej polskiej nekropolii wojennej we Francji, gdzie spoczywa 696 polskich żołnierzy.
- Cisza tego miejsca, równe rzędy białych krzyży, zapalone znicze i wiązanki kwiatów stworzyły atmosferę głębokiej zadumy i wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie walcząc o wolność i niepodległość naszej ojczyzny z dala od rodzinnego domu - relacjonuje kobieta.
Wspólna modlitwa i oficjalne spotkania
Wizyta we Francji była dla delegacji z Jutrosina pełna emocji. Kolejnym wyjątkowym przeżyciem był udział w niedzielnej mszy świętej w polskiej kaplicy w Potigny, celebrowanej w języku polskim.
- Wspólna modlitwa mieszkańców i gości była nie tylko świadectwem wiary, ale i podkreśleniem silnych więzi duchowych i historycznych, jakie łączą nasze społeczności - przekazuje przedstawicielka towarzystwa.
Delegacja wzięła udział w oficjalnym spotkaniu z okazji Święta Narodowego Francji w merostwie w Potigny, które odbyło się 14 lipca. Podczas spotkania obie delegacje wymieniały się podziękowaniami i podkreślały znaczenie wspólnych wartości, które łączą polską i francuską społeczność.
Kulminacją pobytu był wieczór pożegnalny, który odbył się 15 lipca. Uczestnicy wyjazdu z Jutrosina przygotowali atrakcyjny występ integrujący przedstawicieli obu gmin, który spotkał się z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem gospodarzy.
Kontynuacja pięknej przyjaźni
Jak podsumowuje Urszula Rewera-Kostka z Towarzystwa Współpracy Jutrosin - Potigny, wyjazd do Francji był nie tylko okazją do zwiedzania pięknych miejsc i poznania historii, ale przede wszystkim potwierdzeniem siły partnerskich relacji, zbudowanych na wzajemnym szacunku, wspólnej pamięci i przyjaźni.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w wyjeździe za stworzenie atmosfery, która pozostanie w naszej pamięci. Zachęcamy mieszkańców gminy Jutrosin do włączenia się w działalność Towarzystwa Współpracy Jutrosin-Potigny - razem możemy kontynuować tę piękną, międzynarodową przyjaźń - podkreśla.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.