Okrągła rocznica powstania

Opublikowano:
Autor:

Okrągła rocznica powstania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W Muzeum Ziemi Rawickiej odbył się wernisaż wystawy „150-lecie śmierci Stefana Bobrowskiego, przywódcy powstania styczniowego”. Przywódca frakcji „czerwonych” zginął w pojedynku 12 kwietnia 1863 r. w lesie pod Łaszczynem. Został pochowany na miejscowym cmentarzu. \r\n7 lutego 1863 r. Tymczasowy Rząd Narodowy wydał odezwę do Polaków pod zaborem pruskim i austriackim, nawołującą do niesienia pomocy powstańcom. Sprowadzić się miała do dobrowolnego opodatkowania, dostarczenia broni i zaciągu ochotników. Stąd też data rozpoczęcia ekspozycji w MZR.

Pojęcie patriotyzmu i znaczenie walk wyzwoleńczych przybliżył dyrektor muzeum Jacek Jarczewski, potem Witold Giejdasz naświetlił przebieg powstania styczniowego. Uzupełnieniem jego wypowiedzi był głos Władysława Trawińskiego, który przytoczył kilka ciekawych faktów dotyczących tego zrywu narodowego. Brało w nim udział ok. 150 tys. uczestników, a ostatni oddział księdza Brzóski został rozbity w czerwcu 1865 r. Zwrócił również uwagę, że pierwszy dyktator i dowódca powstania Marian Langiewicz, urodził się w Krotoszynie.

Wystawa eksponowana jest w dwóch saklach. W pierwszej pokazano 19 plansz dotyczących powstania styczniowego i Stefana Bobrowskiego, w drugiej eksponaty związane z powstaniem wielkopolskim 1918/1919. Koncepcja ekspozycji zakłada podkreślenie ciągłości walki narodowo-wyzwoleńczej.

Wystawę oglądać można do końca miesiąca, potem trafi do Zespołu Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego, gdzie 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Patrona. Jeśli ekspozycją zainteresowane będą inne szkoły, zostanie udostępniona wszystkim placówkom.

\r\n(WJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE