Reklama

Pisarza Ryszarda Ćwirleja „przepytał” Robert Małecki

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W Małym Kinie Społecznościowym, w ramach Rawickiego Pleneru Kryminalnego organizowanego w czasie wakacji przez Rawicką Bibliotekę Publiczną, gościł autor bardzo poczytnych powieści kryminalnych, Ryszard Ćwirlej. Było to czwarte, ostatnie spotkanie, które jak zwykle prowadził „kolega po piórze” gościa, Robert Małecki. Przebiegało pod hasłem „Od retro do współczesności. Ryszarda Ćwirleja patenty na bestsellerowe serie kryminalne”.

Ryszard Ćwirlej* okazał się człowiekiem bardzo dowcipnym i znakomitym gawędziarzem. Mówił o swojej twórczości, przeplatając to okolicznościowymi anegdotami i dowcipami.

Robert Małecki podkreślił, że Ryszard Ćwirlej zdobył chyba możliwe nagrody „kryminalne” i jest jedynym polskim autorem, który pisze serie zarówno retro (początek w 1919r.), jak i współczesne. Uważany jest za tytana pracy.

- Pisanie to proces ciągły, nawet gdy gotuję obiad myślę o moich bohaterach - stwierdził. - Można powiedzieć, że żyję ich życiem.

Dość szczegółowo opowiadał o metodzie pracy nad powieściami, podkreślając, że szczegółowo przygotowuje się, by oddać tło społeczne i polityczne miejsca akcji. Przegląda stare gazety, wynotowuje ciekawostki, jak np. menu ówczesnych restauracji.

- Pisanie zaczynam od tytułu, potem rozpisuję sceny, związane z konkretnymi bohaterami zaznaczam różnymi kolorami - opowiadał o swojej pracy. - Oprócz historii kryminalnej staram się przekazać tło historyczne wydarzeń. Jak ludzie wtedy myśleli, jak się zachowywali, jakie mieli poglądy polityczne, jak mówili. Pisze od rana mniej więcej do 13.00, potem gotuje obiad, a potem biorę się za korektę napisanych wcześniej tekstów. Serie pisze przemiennie, zależnie od podpisanych umów i planów wydawniczych. Szczegółowa organizacja pracy i odpowiedzialność, to chyba cecha cecha wszystkich prawdziwych poznaniaków - podkreślił.

W cyklu retro akcja powieści Ryszarda Ćwirleja zazębia się niekiedy z Powstaniem Wielkopolskim. Tym wydarzeniom pisarz poświęcił dużo czasu, przetaczając nieznane szerzej fakty i nakreślając tło społeczne.

Bohaterowie powieści Ryszarda Ćwirleja są tak sugestywnie opisani, że często są „rozpoznawani” jako postacie autentyczne i to w różnych miastach Polski. Pisarz najlepiej „czuje się” w Poznaniu lat 80. Jest mistrzem w oddaniu atmosfery PRL-u.

Dużo czasu Ryszard Ćwirlej poświęcił historii współczesnego polskiego kryminału.

- Wszystko tak naprawdę zaczęło się od Marka Krajewskiego, od jego powieści „Skorpiony” z 1999 r. , późniejszy tytuł „Śmierć w Breslau”, pierwszej powieści rozpoczynającej serię książek o przygodach radcy kryminalnego Eberharda Mocka – podkreślił. - Wszyscy piszący kryminały jakby weszli w jego buty.

Pisarz mówił też o swojej najnowszej książce „Niebiańskie osiedle” oraz planach na przyszłość, między innymi powieści kryminalnej dla młodzieży.

Po spotkaniu, które trwało ponad dwie godziny, odbyła się projekcja filmu „Ziarno prawdy”, w reżyserii Borysa Lankosza, nakręconego na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów nie odbyło się zapowiadane spotkanie ze znanym aktorem, Matuszem Kościukiewiczem. Zostało przesunięte na inny termin. 

 

*Ryszard Ćwirlej ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 -1997 pracował w TVP Katowice, potem (lata1997 -2010) w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji Teleskopu. W latach 2010 - 2016 był członkiem zarządu do spraw programowych Radio Merkury S.A. w Poznaniu. Od 2010 jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Napisał około 20 książek. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego - „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie własnej powieści „Ręczna robota” stworzył 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2017 roku książka „ Milczenie jest srebrem” otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy