reklama

Początek FORMY - przedsmak zróżnicowanych propozycji artystycznych

Opublikowano:
Autor:

Początek FORMY - przedsmak zróżnicowanych propozycji artystycznych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
105
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPierwszy dzień 22. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA (potrwa trzy dni) był jakby wprowadzeniem w artystyczny klimat tego wydarzenia. Zainicjowano warsztaty, odbyły się trzy wernisaże oraz koncert.
reklama

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem 22. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA, w parku przy domu kultury rozpoczęły się warsztaty rzeźbiarsko - ceramiczne, które prowadzi Wojciech Tężycki, opiekun Sekcji Ceramicznej Koła Ceramicznego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz warsztaty makramo - tkackie, prowadzone przez rawiczankę, Joannę Polowczyk. W obu przypadkach prowadzący najpierw wprowadzili uczestników w materię i technikę artystycznych działań, potem nastąpiła część praktyczna.

Oficjalnego otwarcia FORMY dokonał Tomasz Bzdęga.

- Po raz dwudziesty drugi mam zaszczyt zapowiedzieć Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA - powiedział. - Przygotowaliśmy propozycje dla dorosłych i dla dzieci, z myślą, by każdy znalazł coś dla siebie.

reklama

Przedstawił artystów pierwszego dnia przeglądu, potem odbyły się trzy wernisaże.

Agnieszka Basak - Wysota* w galerii Sala Piecowa zaprezentowała przejmującą wystawę malarstwa i obiektów przestrzennych „Wciałowpatrzenie”. Jej kuratorami są Mateusz Kozieradzki i Dawid Lewandowski reprezentujący toruńską Fundację ZW. Ciało, jako motyw, jest dokumentem przeżyć artystki, która poprzez swoją tworczosc mówi - „ to moje ciało, to ciało kobiety”

Rawiczanin Karol Kobusiński* w pracowni plastycznej im. Zb. Łukowiaka wystawił cykl fotografii „Moje miasto - mój dom”. Czarno-białe fotografie z bardzo nietypowymi i ciekawymi kadrami, pokazują zakątki Rawicza, na które wielokrotnie nie zwracamy należytej uwagi.

reklama

Adam Piechowiak* w sali witrażowej zaprezentował swoje kute, niesamowite rzeźby. Aż nie chce się wierzyć, że powstały jako praca kowalska.

Zwieńczeniem wieczoru był świetny koncert formacji Ina West. Zespól wystąpił w składzie: Ina West (głos, bas, klawisze) oraz Jakob Kiersch (perkusja, głos). Przed koncertem organizatorzy w niepokojem spoglądali w neibo, gdyż zanosiło się na deszcz. Trochę pokropiło, ale nie na tyle, by zepsuć emocjonalny i fascynujący wokalnie, występ Iny West.

Joanna Polowczyk – z wykształcenia farmaceutka, zafascynowana tkactwem i modą. Swoje projekty przedstawiła na kilku pokazach mody podczas kolejnych edycji Formy oraz Dni Rawicza. W latach 2003 - 2007 była aktywną członkinią Rawickiego Stowarzyszenia Animatorów kultury AKiMRA. Po kilkunastu latach przerwy wróciła do swojej pasji i zaprezentowała wizję kobiety podczas Formy w 2019 i w 2021 r. W 2019r. , szukając nowych materiałów i pomysłów na kostiumy, zainteresowała się makramami. Pierwsze próby sznurkowych splotów wykorzystała w kilku projektach, potem pojawiły się ozdoby ścienne, kwietniki, łapacze snów, lampiony. W 2022 r. na 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Współczesnej FORMA zaprezentowała swoją nową kolekcję „Moje spektrum”.

reklama

Agnieszka Basak - Wysota* (ur. w 1983 w Chełmnie) - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK na kierunku Malarstwo sztalugowe w pracowni prof. Lecha Wolskiego (dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2008). W 2015 uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych, tworząc cykl wielkoformatowych obrazów – asamblaży. Obecnie asystentka w Katedrze Malarstwa macierzystej uczelni. Pracuje także jako specjalistka ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzy obrazy, obiekty szyte i miękkie formy przestrzenne.

*Karol Kobusiński z wykształcenia jest prawnikiem, jak sam mówi - zasadniczym idealistą i nadwrażliwcem. Fotografia to jego pasja, a ulubione środowisko - ulice miast i bałtyckie plaże.

*Adam Piechowiak od 1983 r. do 2006 r. Prowadził własną działalność gospodarczą. W 2007 roku zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i tym co zawsze go interesowało - sztuką. Wybrał kowalstwo artystyczne choć nie miał żadnego doświadczenia w tej materii. Jako samoukowi zajęło mu trzy lata na opanowanie obróbki technologicznej i cieplnej metalu. W roku 2010 postanowił skonfrontować swoje możliwości z innymi kowalami. Obecnie zmierza w kierunku wykorzystania technik kowalskich w sztuce nowoczesnej.

Ina West tworzy transową, nowofalową elektronikę z elementami popu, folku i jazzu. Liderka formacji jest producentką, a także autorką muzyki i tekstów. Muzyka łączy minimalistyczny chłód brzmienia w stylu zespołu Modert z koncertową energią Die Antwoord. W wydaniu na żywo jest to połączenie klasycznego instrumentarium, tanecznego bitu i surowych wokalnych harmonii. Ina West współpracowała z Piotrem Roguckim i Julią Marcell, występowała w składzie koncertowym zespołu Tego Typa Mesa oraz współpracowała z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama