W Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu odbyła się konferencja podsumowująca projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Realizowany był pod haslem „Polska edukacja plus europejska praktyka - początkiem kariery zawodowej” i finansowany w całości przez Unię Europejską.
W ramach projektu ERASMUS+ uczniowie technikum kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych mogli zrealizować praktyki zawodowe za granicą. W sumie na staż w ciągu dwóch lat wyjechało 67 uczniów klas trzecich. Odbywali oni praktyki w Lipsku i Dreźnie w Niemczach oraz w Bolonii we Włoszech.
Celem konferencji było upowszechnianie wśród uczniów Zespołu, nauczycieli, władz lokalnych oraz społeczności gimnazjalnej efektów zagranicznego stażu zawodowego uczniów. Rozpoczęły ją koordynatorki projektu Alicja Stachowska i Renata Uźniak oraz dyrektor ZSZ Krzysztof Jarosz. Zaznaczył, że realizacja projektu mogła się odbyć dzięki zaangażowanej pracy koordynatorek, które napisały i złożyły wniosek do Narodowej Agencji w Warszawie. Po weryfikacji około 730 aplikacji z całej Polski, wniosek ZSZ w Rawiczu został zakwalifikowany na listę podstawową. Dyrektor szkoły podkreślił również duże znaczenie zagranicznych praktyk dla młodzieży.
- Uczniowie uczniowie nie tylko uczą się praktycznych umiejętności zawodowych ale też samodzielności, odpowiedzialności oraz podnoszą kompetencje językowe - zaznaczył.
Koordynatorka projektu Renata Uźniak przedstawiła zasady rekrutacji i kryteria wyboru uczestników, zaprezentowała obszary wsparcia, jakie ze strony organizatorów otrzymali uczestnicy zagranicznego stażu oraz organizację wyjazdów na staż do Drezna oraz Bolonii. Uczestnicy zagranicznych praktyk zawodowych przedstawili prezentacje swoich miejsc pracy i opowiedzieli o tym czego nauczyli się w Niemczech i we Włoszech. Pokazali również miejsca, które zwiedzili i zobaczyli, opowiadali jak radzili sobie w trudnych sytuacjach oraz w jaki sposób pokonywali bariery językowe. Po powrocie uczniowie opisywali swoje odczucia, wrażenia oraz oceniali realizację projektu.
Zwieńczeniem konferencji było wręczenie przez wicestarostę Jacka Gwizdka oraz koordynatorki projektu certyfikatów uczestnikom zagranicznych praktyk zawodowych. Uczniowie otrzymali:zaświadczenie o zrealizowaniu stażu zagranicznego wydane przez firmy partnerskie w Niemczech i we Włoszech, Europass Mobilność w języku polskim, niemieckim i angielskim oraz dokument ECVET, potwierdzający europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET), Dyrektor Krzysztof Jarosz oraz koordynatorki projektu wręczyły podziękowania wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu.
Konferencja zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez uczennice z grupy „żywieniowej” pod fachowym okiem Moniki Świtały.