W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego, w sali portretowej rawickiego ratusza, odbył się dwuczęściowy wieczór promujący wydaną przez Stowarzyszenie rawiczaki.pl książkę autorstwa Jana Kaźmierczaka „Rawicz gród Przyjemskich; historyczny rys powstania i rozwoju miasta 1638 - 1938”.
Książka została wydana po raz pierwszy w 1938 roku z okazji przypadającego wtedy 300-lecia Rawicza i nadaniu praw miejskich. To już trzecia publikacja przygotowana przez stowarzyszenie.
Spotkanie prowadziła Adriana Miara (dyrektor MZR), a z ramienia stowarzyszenia wspomagała ją Marek Grześkowiak. Okoliczności reprintu książki przybliżyła prezes Stowarzyszenia rawiczaki.pl, Dorota Łukowiak, podkreślając związki rodzinne z tą publikacją. Jej fragmenty przeczytała Alicja Wojtkowiak.
Oglądać było można wystawę widokówek i zdjęć „Rawicz w dwudziestoleciu międzywojennym” ze zbiorów Macieja Formanowicza oraz Muzeum Ziemi Rawickiej. Rawicki pasjonat i regionalista opowiedział o ekspozycji, szczególną zwracając uwagę na widokówki. Mówił o wydawcach i szacie graficznej.
Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Mirosław Jabłoński dwuczęściowym koncertem na fortepianie elektrycznym „W cieniu katedry”. Brawurowo wykonał swoje kompozycje, klimatem tkwiące w muzyce filmowej.
W drugiej części spotkania odbył się wernisaż wystawy Izabeli Rudzkiej „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii - Rawicz 1919 - 2018”. Jest to autorski projekt artystyczno - naukowy związany z obchodami 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród sześciu miast, gdzie artystka (wykładowca na UAM w Poznaniu) realizuje projekt, znalazł się również Rawicz. Prezentowane prace są swoistym kolażem archiwalnych zdjęć i malarskiego przetworzenia historycznych motywów.
Książkę Jana Kaźmierczaka „Rawicz gród Przyjemskich” można nabyć w MZR. Opłata w formie „cegiełki” przeznaczona będzie na cele statutowe Stowarzyszenia rawiczaki.pl.