W sali widowiskowej rawickiego domu kultury uroczyście obchodzono jubileusz 70-lecia Rawickiej Biblioteki Publicznej.
Rano, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy, Dariusz Rekosz w czytelni biblioteki poprowadził dyktando „Rawicka Walka z Bykami”. Zmierzyły się z sobą dwie drużyny szkolne, utworzone przez nauczycieli i uczniów. Obie (SP nr 4 z Rawicza i SP z Zielonej Wsi) zostały nagrodzone.Z ciekawością i niecierpliwością na ogłoszenie wyników czekali uczestnicy konkursu fotograficznego „Tu czytam”. Wpłynęło kilkadziesiąt prac, a jury (Adriana Miara - dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, Jolanta Igielska - artysta fotografik, Tomasz Bzdęga - artysta malarz, instruktor domu kultury) nagrodziło następujących twórców: I miejsce - Irena Rejek, II miejsce - Seweryna Bochniak, III miejsce - Dorota Piechowitz. Wyróżnienia - Agata Ratajewska, Olga Knop, Katarzyna Murawa.
Część oficjalną uroczystości prowadzili Adrianna Kaczmarek (od tego roku dyrektor RBP) i Włodzimierz Straburzyński (nauczyciel SP nr 4 w Rawiczu).
- Długo zastanawiałam się nad tym, co w dniu jubileuszu powinnam powiedzieć o tej niezwykle ważnej dla rozwoju intelektualnego instytucji - mówiła Adrianna Kaczmarek. - 70 lat to mnóstwo historii, działań, wizji, zadań, zmian i emocji, za którymi stało wiele osób. Kolejni dyrektorzy, zespoły pracowników, czytelnicy, partnerzy oraz sympatycy literatury. To lata pracy wielu osób, również tych, których z nami dziś nie ma.
Historię Rawickiej Biblioteki Publicznej, począwszy od lat międzywojennych, przedstawił Włodzimierz Straburzyński. Życzenia na ręce Adrianny Kaczmarek złożyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalno-oświatowych i Dyskusyjnego Klubu Książki.
- Najdłużej funkcję dyrektora pełniła Mirosława Potkowska (34 lata - przyp. red.) - podkreśliła Adrianna Kaczmarek. - Dzięki jej pasji i zaangażowaniu zespołu biblioteka przeżyła największą przemianę i stała się biblioteką na miarę XXI wieku. Jej baza została w pełni skomputeryzowana. W dniu swoich 70. urodzin jest otwarta na zmiany, kreuje i odpowiada na potrzeby kulturalne, edukacyjne i informacyjne lokalnej społeczności, dba o zachowanie dorobku intelektualnego, piśmienniczego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wszystkie te działania realizuje dzięki oddanym, pełnym pasji i zaangażowania pracownikom. To oni przez wiele lat pracowali na jej wizerunek.
Adrianna Kaczmarek podziękowała emerytowanym i obecnym pracownikom, potem odbył się koncert duetu „Queens of Violins”. Był to brawurowy występ skrzypaczek, nagrodzony gromkimi brawami.
Więcej w jednym z najbliższych wydań „Zycia Rawicza”