reklama

Rawicki licealista zwyciężył w ogólnopolskim konkursie historycznym

Opublikowano:
Autor:

Rawicki licealista zwyciężył w ogólnopolskim konkursie historycznym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się podsumowanie etapu ogólnopolskiego IV edycji Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci-Bohaterowie Niezłomni”.

Jakub Reśliński z I LO w Rawiczu zdobył I miejsce w kategorii prace multimedialne. Jego praca dotyczyła działalności Armii Krajowej-Wyzwoleńczej na terenie powiatu rawickiego. Patronat medialny nad konkursem objęła TVP Historia, Kwartalnik „Myśl.pl”, „W sieci Historii” i Kwartalnik naukowy „Glaukopis”.

Organizatorzy konkursu przygotowali dla laureatów i wyróżnionych uczniów konferencję naukową, spotkania ze świadkami historii oraz wyjazdy edukacyjne po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie. Młodzież miała okazję rozmawiać z kombatantami: por. Henrykiem Atemborskim ps. ,,Pancerny” (żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ), por. Januszem Niemcem - synem mjr Antoniego Żubryda ps. ,,Zuch”, oficera i dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Był on najmłodszym więźniem Urzędu Bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Uczestnicy konkursu przeszli ścieżkę edukacyjną ,,Śladami Żołnierzy Wyklętych”. Wraz z opiekunami udali się także na wycieczkę edukacyjną do miejsca pochówku ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Piaskach oraz do obozu na Majdanku.

Odbyła się również konferencja historyczna z udziałem świadków historii, pracowników naukowych z KUL oraz IPN. Dotyczyła losów Żołnierzy Wyklętych. W konkluzji wskazano na potrzebę edukacji w aspekcie zasług II Konspiracji w walce o wolną Polskę. Prelegenci byli jednomyślni, że podręczniki do historii zbyt lakonicznie podają treści o żołnierzach represjonowanych przez UB i NKWD. Za zdobycie I miejsca i uzyskanie tytułu laureata konkursu, Jakub Reśliński otrzymał multimedia oraz książki historyczne. Na łamach szkolnego pisma „Likejon” ukaże się artykuł jego autorstwa o losach por. Janusza Niemca. (WJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE