Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" tworzą 253 osoby. Strona internetowa organizacji została założona przez Andrzeja Boryczkę w kwietniu 2013 roku. Od tego czasu obejrzało ją blisko 90 tysięcy osób. Pomocna Dłoń jest także od 8 lat na Facebooku.
- Nasze stowarzyszenie istnieje od 25 lat. Mamy piękny dzień, piękny jubileusz. To dzień, kiedy założono stowarzyszenie i dalej ono istnieje - podkreśliła Elżbieta Groblewicz, przewodnicząca stowarzyszenia.
Historia "Pomocnej Dłoni"
Stowarzyszenie Osób Sprawnych Inaczej, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomocna Dłoń” w Rawiczu - tak brzmiała pierwotna nazwa organizacji, która powstała w 1999 roku. Ryszard Błochowiak i Andrzej Szymczak (autor pierwszego statutu) byli inicjatorami założenia organizacji. Siedzibą zostało Medyczne Studium Zawodowe. W skład organu założycielskiego stowarzyszenia wchodzili: Ewa Suwalska, Mirosław Bałka, Magdalena Twarda, Grażyna Borowiak i Lilianna Gawłów.W skład pierwszego zarządu weszli: Zbigniew Kałużny (prezes), Ryszard Błochowiak (sekretarz), Justyna Wojciechowska (skarbnik), Grażyna Borowiak i Maria Klauze (członkowie). W 2001 roku stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie. Rozpoczęło działalność jako organizacja pozarządowa. Liczyło wówczas 26 osób. W wyniku wyborów przeprowadzonych w 2004 roku, przewodniczącym został Michał Gertchen.
Członkowie stowarzyszenia wyjeżdżali na biwaki, turnusy rehabilitacyjne, wycieczki czy wyjazdy wypoczynkowe, nie tylko w kraju, ale i do Niemiec czy Czech. Organizowali wiele spotkań w Rawiczu. Brali udział w imprezach na terenie powiatu. Otrzymywali dofinansowania, m.in. od wojewody wielkopolskiego, powiatu rawickiego czy gminy Rawicz.
Po 20 latach, w 2019 roku, zapadła ważna decyzja na nadzwyczajnym walnym zebraniu. Zmieniono nazwę organizacji. Od tego czasu jest to Stowarzyszenie Osób Sprawnych Inaczej „Pomocna Dłoń” w Rawiczu.
23 września 2020 roku odszedł Michał Gertchen. Przewodniczącym stowarzyszenia był 16 lat. 28 grudnia 2020 roku Krajowy Rejestr Sądowy zatwierdził Elżbietę Groblewicz jako przewodniczącą stowarzyszenia, a Urszulę Grzesiak - jako sekretarza.
Od listopada 2021 roku stowarzyszenie spotyka się przy muzyce w Restauracji Leśna. Od maja 2023 roku jego członkowie spotykają się także co miesiąc w rawickiej multibibliotece.
Czytaj także: Gminny Dzień Seniora w Rawiczu
Ćwierćwiecze rawickiego stowarzyszenia
Obecnie, w skład zarządu wchodzą: Elżbieta Groblewicz (przewodnicząca), Lucylia Wysocka (zastępca przewodniczącej), Urszula Grzesiak (sekretarz) i Urszula Mulkowska (skarbnik), Andrzej Boryczka, Jan Kałużny, Jolanta Sędzik i Barbara Stefaniak (członkowie).W środowe popołudnie, członkowie stowarzyszenia wraz z osobami towarzyszącymi i gośćmi świętowali w Restauracji Leśna. Gratulacje i życzenia składali samorządowcy (Adam Sperzyński i Grzegorz Kubik), dyrektor Centrum Usług Społecznych - Władysława Czajkowska, kierownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Środowiskowego Domu Samopomocy (Ewa Szczepaniak i Edyta Naskręt), dyrektor Rawickiej Biblioteki Publicznej Adrianna Kaczmarek oraz skarbnik - Dagmara Zajczewska. Goście przynieśli też kwiaty i prezenty.
- Przy okazji jubileuszu należy na pierwszym miejscu pogratulować tak długiego istnienia. Uświadomiłem sobie, że powiat rawicki jest z waszym stowarzyszeniem równolatkiem. W tym roku też świętowaliśmy 25-lecie - powiedział starosta Adam Sperzyński. - Dziękuję za waszą działalność. Chcę zadeklarować w swoim imieniu i moich następców, że będziemy działalność stowarzyszenia wspierać. Jest ona bardzo ważna. Potrzebujemy aktywnych seniorów, którzy wychodzą z domów, spotykają się i czerpią radość z życia - dodał.
Czytaj także: Szósta edycja programu "Tabliczka dla powstańca"
Głos zabrał także burmistrz Grzegorz Kubik.
- Dziękując za zaproszenie do udziału w tak ważnej dla państwa uroczystości, składam serdeczne życzenia - podkreślił burmistrz Grzegorz Kubik. - To wspaniała rocznica, która przypomina o wszystkich latach niezwykle wartościowej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Przypomina o misji, niesieniu pomocy i wsparciu tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Wasza pasja i zaangażowanie stały się wzorem do naśladowania dla wielu organizacji. Realizowane projekty dawały wielu mieszkańcom poczucie przynależności do wspólnoty. Życzę wam dalszych sukcesów i wielu nowych, owocnych inicjatyw. Niech wasze działania przynoszą radość i satysfakcję zarówno wam, jak i wszystkim, którzy ze stowarzyszeniem czują się związani. Najpiękniejsze jest to, ze w centrum waszej działalności jest człowiek i niech ta idea trwa przez przynajmniej kolejne 25 lat - podkreślił.
Na zgromadzonych czekały dwa pyszne torty i lampka szampana. Stoły były bogato zastawione. Na trąbce utwór Hallelujah zagrał Kewin Maćkowiak. O oprawę muzczną zadbał Piotr Nowak. Po poczęstunku chętni ruszyli na parkiet i doskonale się bawili.
Czytaj także: Wyróżnienie dla Krystyny Zaporowskiej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.